Cime 2 kvartál 2024

Praha vypíše tendr na rekonstrukci domu pro seniory v Bohnicích

Praha (ČTK) - Hlavní město vypíše tendr na rekonstrukci domu pro seniory v Bohnicích v Praze 8 v areálu Domova pro seniory Nová slunečnice. Stavbaři přestaví dva objekty v areálu, v domově vznikne zhruba 60 až 70 pokojů. Předpokládaná cena je 371,5 milionu korun. Stavět by se mělo v letech 2024 až 2026. Na svém zasedání to v noci na dnešek schválili pražští zastupitelé.

Domov seniorů nabídne nově v každé budově 24 dvoulůžkových pokojů, z toho jeden pro morbidně obézní klienty, a 12 jednolůžkových pokojů. Dále také zázemí personálu, venkovní terasu nebo společnou halu. "Nové pojetí pokojů reflektuje trend snižující se pohyblivosti klientů, kteří přicházejí do domova ve stále vyšším věku," píše se v dokumentu.

"Každé lůžko se počítá a 60 není opravdu málo. Poptávka po ubytování a péči v domovech pro seniory dlouhodobě převyšuje nabídku a možnosti stávajících kapacit. Touto rekonstrukcí vzniknou nejen nová místa pro šest desítek seniorů, ale také důstojné místo a prostředí, které odpovídá standardům péče 21. století," řekla náměstkyně primátora a předkladatelka bodu Alexandra Udženija (ODS).

Rekonstrukcí se spolu se stavebně technickým stavem objektů zlepší zejména hygienický standard. V budovách jsou aktuálně převážně jednolůžkové pokoje bez koupelny, nově by klienti měli mít soukromé bezbariérové koupelny. Součástí stavebních úprav je rovněž například zateplení fasády, oprava balkonů, kompletní výměna a zateplení střešní konstrukce až po nosnou vrstvu, demolice nevyhovujících pěstebních skleníků, úprava plotů nebo přilehlých trávníků a chodníků.