Komatsu potřebuju Bagr

Praha vypíše tendr na opravu opěrné zdi a vybudování sítí u Kaštanky

Praha 4. dubna (ČTK) - Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na rekonstrukci opěrné zdi u zahrady Kaštanka v areálu Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Součástí tendru je vybudování inženýrských sítí nutných pro vznik veřejných toalet. Náklady by měly být maximálně 9,2 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Obnova Kaštanky je součástí celkové rekonstrukce Šlechtovy restaurace, která začala před pěti lety.

Důvodem obnovy podpěrné zdi je zajistit stabilitu západní části té současné. Vybudována bude nová železobetonová opěrná zeď, která bude přistavěna ke stávající tzv. zárubní zdi. To by mělo zajistit stabilitu a bezpečnost nynější konstrukce a prodloužit její životnosti, píše se v dokumentu schváleném radními.

Součástí zakázky je vybudování napojení budoucí budovy WC umístěné na konci Kaštanky. Vznikne např. přípojka splaškové kanalizace, kanalizace a dešťová kanalizace a rovněž základy pro elektrické rozvody.

Zakázka by měla být vypsána letos v květnu a její vítěz má být znám za zhruba sedm měsíců. Konečná cena stavby vyjde z výsledku tendru. Podle dokumentu by měly být práce uskutečněny v letech 2022 a 2023.

Bývalá Kaštanka se dočká obnovy. Ta počítá s výsadbou původní druhové skladby stromů doložené od 19.století, kdy zde rostly především kaštany. Výška stromů bude maximálně 11 metrů, aby nezakrývaly výhled z Mecseryho silnice na rybníky naproti restauraci. Zahrada bude oplocena a dělníci vybudují přípojky inženýrských sítí pro budoucí toalety.

Památkově chráněná budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace zde byla od 19. století a jméno nese po restauratérovi Antonínu Šlechtovi, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněna a v 60. letech kvůli havarijním stavu zrušena. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně. Oprava začala na přelomu let 2017 a 2018 a má celkem město přijít na 290 milionů korun. Původní termín ukončení oprav byl duben 2019.