Praha vypíše soutěž na úpravu prostranství Pražské tržnice

Praha 21. června (ČTK) - Prostory mezi budovami v Pražské tržnici v Holešovicích se dočkají obnovy. Magistrát vypíše mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž na jejich úpravu. Cílem je zlepšit jejich podobu i zlepšit hospodaření s dešťovou vodou a v areálu přibude zeleň. Náklady na soutěž jsou předpokládány zhruba 7,64 milionu korun a předpokládaná doba trvání soutěže je deset měsíců. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Soutěž má městu přinést návrh, který přinese zlepšení funkčnosti prostranství, kultivovanosti a zvýší se jejich bezpečnosti. Navržen bude nový mobiliář, tedy mj. umístění laviček a košů. "Je nezbytné posílit důraz na soudobá krajinářská řešení, prověřit možnosti maximálního zapojení zeleně, hospodaření s dešťovou vodou," píše se v materiálu. Výsledný návrh bude pracovat rovněž s návrhem plánované obnovy infrastruktury a rekonstrukce objektů tržnice.

"Chceme získat co nejlepší návrhy řešení veřejných prostor vzešlé z mezinárodní soutěže, v jejímž zadání zohledníme i přání Pražanů z dotazníkového a místního výzkumu. Doufáme, že se přihlásí co nejvíc tuzemských i zahraničních ateliérů. Vítěze vyhlásíme v březnu příštího roku," uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Hlavní město investuje do opravy Pražské tržnice v Holešovicích v příštích 15 letech dvě až tři miliardy korun. Areál má plnit funkci kulturní, obchodní a gastronomickou. Budou zde i kanceláře, supermarket a má vzniknout vyhlídková věž. Rozšířena bude možnost vstupu, vysázena nová zeleň a dešťová voda bude zachycována do podzemních nádrží.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Areál byl prohlášen kulturní památkou.