Komatsu potřebu bagr

Praha vypíše soutěž na autobusové nádraží Florenc a okolí

Ve 3. odstavci jsme doplnili informace od náměstka primátora Hlaváčka.

Praha 21. prosince (ČTK) - Hlavní město vypíše urbanistickou soutěž na budoucí podobu autobusového nádraží na Florenci a přilehlého území směrem k Masarykovu nádraží. Dnes o tom rozhodli radní. Nádraží vlastní společnost ČSAD Praha, která tam plánuje stavět. Na sousedních pozemcích směrem na západ zase chce stavět Penta Real Estate projekt Masaryčka.

Studie se bude primárně věnovat současnému autobusovému nádraží, sousednímu areálu bývalých skladů a nákladové části Masarykova nádraží severně od kolejiště a východně od magistrály. Urbanistické týmy by se měly zabývat i širším okolím nádraží. "V území bude požadováno především řešení základní struktury a objemů zástavby, koordinace všech modů dopravy a vytvoření základní kostry veřejných prostranství," píše se ve schváleném dokumentu.

Zadavateli soutěže budou podle náměstka primátora Petr Hlaváčka (za TOP 09) oba investoři, tedy Penta a ČSAD Praha. "Je to materiál, který vychází z memoranda, které jsme zpracovali a podepsali zhruba před půl rokem," uvedl. Dodal, že výsledná studie bude sloužit jako podklad pro navržené změny územního plánu, bez jejichž schválení hlavním městem firmy nebudou moci svoje plány v oblasti uskutečnit.

Mezinárodní soutěž bude mít podobu tzv. soutěžního workshopu, při kterém soutěžní týmy již při tvorbě návrhů komunikují s porotou, magistrátem, investory, městskými částmi a dalšími dotčenými aktéry. Podle schváleného dokumentu se soutěže zúčastní předběžně pět týmů, které porota vybere na základě portfolií. Workshopy se uskuteční tři - v prvním týmy vytvoří koncept, který následně ve druhém kole rozpracují v návrh a po třetím setkání bude vyhlášen výsledek. První workshop se má uskutečnit v květnu příštího roku, druhý v červenci a výsledky soutěže mají být podle harmonogramu vyhlášeny v říjnu.

Do řízení soutěže se zapojí zástupci vedení magistrátu, radnic Prahy 1, Prahy 2, Prahy 3, Prahy 7 a Prahy 8, městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), vlastníků dotčených pozemků a společnosti ONplan, která bude soutěž organizovat. Kromě toho vznikne širší pracovní skupina, kde budou zastoupeni i další aktéři. V porotě bude pět odborníků a po jednom zástupci hlavního města, IPR, Penty a ČSAD Praha.

Ohledně zástavby Penty kolem Masarykova nádraží se v poslední době objevily spory. Kritizovala ji například opozice v Praze 1, Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), Národní památkový ústav a Klub za starou Prahu.

Opozice v Praze 1 požadovala, aby se magistrát odvolal proti územnímu rozhodnutí ke stavbě, což se však nestalo. První dva bloky domů přímo u Masarykova nádraží tak již mají pravomocné územní rozhodnutí a podle dřívějšího vyjádření Penty se má začít stavět na začátku příštího roku.

Magistrát se podle vyjádření vedení města s Pentou dohodl, že v druhé části projektu, která je plánována právě směrem na Florenc, bude minimálně 40 procent bytů.