Praha shání fotografie zničené vitráže od Mikoláše Alše z Průmyslového paláce
Praha 20. července (ČTK) - Praha shání fotografie zničené vitráže od malíře Mikoláše Alše ze štítu vyhořelého levého křídla nyní rekonstruovaného Průmyslového paláce na Výstavišti. Mají posloužit k vytvoření repliky. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Pražané, kteří mají fotografie uměleckého díla, je mohou posílat do konce roku. Rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce začala v únoru a hotova by měla být v roce 2025. Náklady na ni jsou 2,64 miliardy korun.
"Společně s týmem odborníků a památkářů usilujeme o co nejpřesnější podobu malované vitráže, kterou kompletně zničil požár. Obracíme se proto na všechny, kdo by měli k dispozici fotografie části Průmyslového paláce z dob před požárem, a prosíme veřejnost o poskytnutí fotografií, kde je vitráž zachycena," uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).
Fotografie poslouží uměleckému skláři Zdeňku Kudláčkovi a jeho týmu k určení barevnosti připravované repliky, k níž mají k dispozici zachovanou kresbu. Dílo bude vznikat tak, aby nebylo rozeznatelné od originálu. "Tvorba kopie zabere zhruba tři měsíce. K tomu ještě jeden a půl měsíce tvorba šablony, řezání, skládání, letování, kytování, čištění a montáže," uvedl Kudláček. K vytvoření díla o velikosti 5,8 na 3,3 metru bude zapotřebí 980 kusů skel.
Lidé mohou fotografie zasílat na e-mailovou adresu HledaSeAles@navystavisti.cz. Jako odměnu město a jeho firma Výstaviště Praha nabízí komentovanou prohlídku stavbou s architektem Vladimírem Thielem.
Dlouho plánovaná rekonstrukce Průmyslového paláce začala v únoru, po úvodních zemních pracích pod vyhořelým levým křídlem nyní pracovníci konsorcia firem Metrostav-DIZ, Avers a Syner zahájili záchranu historických prvků, jako jsou skleněné vitráže, konstrukce věže a věžní hodiny.
Dělníci vybudují repliku křídla, které vyhořelo v roce 2008. Uvnitř bude vybavena moderními technologiemi a k vytápění využije tepelná čerpadla se 70 hlubinnými vrty s průměrnou hloubkou 140 metrů. Palác vybaví vzduchotechnikou a zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.
Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.