Cime 2 kvartál 2024

Praha se pokusí vykoupit pozemky zahrádek ve Vysočanech

Praha (ČTK) - Pražský magistrát bude jednat o získání pozemků zahrádkářské kolonie u Rokytky v Praze 9, kde developerská firma JRD plánuje stavět byty na základě smlouvy o smlouvě budoucí s církví, která pozemky vlastní. Dnes o tom rozhodli městští zastupitelé. Proti plánované výstavbě protestují místní obyvatelé i radnice Prahy 9, podle kterých by tam měla zůstat zachována zeleň.

Praha 9 v minulosti v oblasti vytvořila park Zahrádky, který by chtěla dále rozšiřovat jako jednu z posledních zelených oblastí ve Vysočanech, kde je v plánu rozsáhlá rezidenční zástavba. Občanské sdružení Arnika nedávno uvedlo, že zahrádkáři z místního spolku jsou ve výpovědní lhůtě, která brzy skončí, a očekávají, že poté začne bourání kolonie. Primátorů náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN) dnes řekl, že na zájmu o pozemky panuje shoda, ale jednání budou zřejmě složitá.

Pozemky jsou podle stávajícího územního plánu stavební. Stále je vlastní církev, která je získala v restitucích a podle Arniky má s firmou JRD uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí na jejich odkup v momentě, kdy bude mít povolení stavět. Podle zástupců místních obyvatel je v zájmu města zachování zeleně, kde žijí i chránění živočichové. "Chceme, aby místo zůstalo nezastavěné a aby bylo zpřístupněno veřejnosti a na části vznikla komunitní zahrada a školní zahrada pro děti z nové školy," uvedl před časem předseda spolku Rokytka žije Lukáš Příbramský.