husqvarna

Praha prodá za 123,7 mil. Kč pozemky pod bývalým "maršmalounem"

Praha (ČTK) - Pražský magistrát prodá za 123,7 milionu korun s DPH soukromému investorovi pozemky na Starém Městě nedaleko Anežského kláštera, na kterých vzniká bytový projekt U Milosrdných. Dnes to schválili městští zastupitelé. Projekt vlastní přes firmu Praga Progetti e Investimenti společnost CREDITAS Real Estate. Magistrát vlastní polovinu parcel pod budovou, na jejich prodej město v roce 1999 uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí. Prodej kritizovala opoziční Praha Sobě.

Bytový dům v ulici U Milosrdných se plánuje více než 20 let. Původní italský investor Francesco Augusto Razetto v minulosti přišel s návrhem, jehož vizualizace prezentoval s fasádou v bílé a růžové barvě. Podle toho získal projekt přezdívku maršmeloun podle stejně barevných bonbonů marshmallows, a sklidil vlnu kritiky. Po převzetí projektu přišla s novou podobou stavby navrženou architektem Zdeňkem Fránkem developerská firma V Invest, nyní CREDITAS Real Estate. Dům je nyní před dokončením.

Podle původní smlouvy o smlouvě budoucí z roku 1999 mělo město pozemky prodat developerovi za cenu 27.750 korun za metr čtvereční po kolaudaci projektu. V minulém volebním období investor oslovil město s žádostí o dřívější odkup, následovala jednání o ceně. Podle radního města pro majetek Adama Zábranského (Piráti) je výsledná cena cenou obvyklou vycházející ze znaleckého posudku. Město bude také moci namísto vyplacení kupní ceny získat byty z nabídky, kterou mu investor předloží.

Záměr pozemek prodat dlouhodobě kritizuje bývalý starosta a nyní opoziční zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Ten dnes na jednání řekl, že původní smluvní dokumenty, ze kterých dohoda vychází, jsou podle něj neplatné. I kdyby smlouva platná byla, měl podle něj majitel pozemků platit nájemné, což nečinil. Dodal, že magistrát by měl usilovat o lepší podmínky, například kromě peněz požadovat i část bytů v novostavbě. Záměr kritizoval i jeho bratr a předseda klubu zastupitelů Prahy Sobě v zastupitelstvu Jan Čižinský.

Podle Zábranského je věc daná historicky, budova už stojí, město je vázáno platnými smlouvami a musí situaci nějak vyřešit. "Kdybychom teď byli v situaci, kdy máme volný pozemek vhodný pro bytovou výstavbu, tak bych samozřejmě rozhodně nenavrhoval jeho prodej," řekl a dodal, že mu nepřijde vhodné iniciovat za město soudní tahanice na další řadu let. Byty v projektu podle něj s ohledem na svůj prémiový charakter ani nejsou vhodné pro městský bytový fond a smlouva zahrnuje sankce pro případ, že by byly v budoucnu využívány pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb, což odmítá Praha 1.