Cime 2 kvartál 2024

Praha podepsala smlouvu s ministerstvem financí o sídle kosmické agentury

Praha 23. srpna (ČTK) - Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes podepsali smlouvu o budoucí nájemní smlouvě nedokončeného objektu Nová Palmovka, kam by se po jeho dostavbě mělo z Holešovic přesunout sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). ČTK o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Komplex Nová Palmovka začala před osmi lety stavět Praha 8, ale nedokončila jej. Loni stavbu převzal magistrát, který plánuje na Palmovce také obytnou čtvrť.

Podle stávajícího plánu magistrát stavbu dokončí a následně upraví vnitřní prostory tak, aby byly vhodné pro provoz evropské agentury. Budovu si od města pronajme ministerstvo financí, které prostory následně poskytne agentuře. Ta má v Česku ředitelství deset let a aktuálně sídlí v budově v Janovského ulici v Holešovicích, která již kapacitně nepostačuje.

"Věřím, že tento krok přiláká do Prahy další talenty v tomto oboru a zároveň přispěje k celkovému rozvoji lokality a zlepšení kvality života místních obyvatel," uvedl Hřib. Podle jeho náměstka Petr Hlaváček (za TOP 09), který do podzimních voleb vede pražskou kandidátku STAN, je dnešní podpis výsledkem tříleté práce. Výše nájemného zatím stanovena nebyla, podle dohody však bude každoročně zvyšováno o inflaci a zároveň bude po pěti letech revidováno.

"Sídlo, kam by se agentura mohla přestěhovat během tří let, bude součástí nové městské čtvrti, v jejímž rámci vyrostou v okolí Palmovky nové školy, školky, náměstí a více než 2000 dostupných nájemních bytů," doplnil Hlaváček. Dodal, že pro veřejnost vedle EUSPA vznikne interaktivní centrum vesmírného výzkumu. Dostavbu centra i přípravu nové čtvrti má na starosti městská příspěvková organizace Pražská developerská společnost.

Komplex Nová Palmovka se začal stavět před osmi lety. V budově mělo být nové sídlo radnice Prahy 8 a obchodní centrum či kanceláře. O rok později však byly práce na centru za více než miliardu korun přerušené a dosud nebyly obnovené. Pražský magistrát se nedávno dohodl s radnicí Prahy 8 na převzetí budovy a její dostavbě.

Agentura EUSPA, která se do loňska jmenovala agentura pro navigační systém GSA, sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU, včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako Galileo, EGNOS nebo Copernicus.