Komatsu potřebu bagr

Praha plánuje postavit 330 bytů v Dolních Počernicích

Praha 4. října (ČTK) - Hlavním městem loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připraví projekt výstavby asi 330 bytů na městských pozemcích v Dolních Počernicích. Dnes o tom rozhodli radní města. Ti již před časem schválili přípravu dalších bytových domů ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, na Ládví a na Zlíchově. PDS město založilo právě pro tento účel.

Městem vlastněné pozemky se nachází mezi ulicemi Českobrodská a U konečné. Na základě dnešního rozhodnutí PDS dokončí přípravu tendru na projektanta první části výstavby bytů. Projekt s 330 byty má mít hrubou podlažní plochu asi 27.500 metrů čtverečních a PDS by chtěla mít územní rozhodnutí ke stavbě koncem roku 2024.

"Tím, že to je složité území, k výstavbě dojde spíše až koncem příštího volebního období," řekl po jednání rady radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Náklady na projekt jsou podle něj nyní odhadovány na asi 365 milionů korun, ale reálně budou vyšší. "Myslím si, že zcela určitě dojde k navýšení rozpočtu," řekl. Dodal, že vedle parcel určených pro první část výstavby vlastní město i ty sousední, které jsou ještě rozsáhlejší.

Radní již na minulém jednání schválili dalších několik podobných záměrů. Projekty bytových domů PDS připraví na místě nynějšího parkoviště u vršovického fotbalového stadion Ďolíček, na Smíchově mezi ulicemi Matoušova, Štefánikova a V Botanice, u metra Palmovka a na jižním okraji ďáblického sídliště a ve svahu při ulici Nový Zlíchov. Na pozemku jižně od ulice Sicherova v Praze 14 pak PDS připraví stavbu školky.

Rada dnes podle Zábranského schválila také dvě dotace pro městské části na stavbu bytových domů. První s 20 byty bude ve Slivenci. "Městská část uskutečnila i architektonickou soutěž, takže výsledný projekt je i hezký po architektonické stránce," řekl Zábranský a dodal, že magistrát radnici přispěje 65 milionů korun. Projekt už podle něj má stavební povolení.

Dalších 180 milionů korun město dá Praze 14 na rekonstrukci a nástavbu domu pro seniory, řekl dále radní. Doplnil, že městská část má na práce zažádáno o dotaci ministerstva práce a sociálních věcí, takže zhruba třetina peněz by se měla po jejím schválení magistrátu vrátit.

Magistrát zatím podle dřívějších informací svěřil PDS pozemky o rozloze asi 419.000 metrů čtverečních s tržní hodnotou 2,94 miliardy korun. Role PDS má být v tom, že připraví projekty na městských pozemcích a bude jej mít na starosti po celou dobu schvalovacích procesů až k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení. Stavět se bude různými formami, tedy i ve spolupráci se soukromým sektorem, družstvy či stavebními společenstvími. Cílem je zvýšit bytovou výstavbu v metropoli a urychlit přípravu projektů, která nyní trvá často i více než deset let. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a vysokými cenami bydlení.