Komatsu potřebu bagr

Praha plánuje na pěti pozemcích projekty takzvaného spolkového bydlení

Praha 5. září (ČTK) - Pražský magistrát plánuje zahájit na pěti městských parcelách projekty takzvaného spolkového bydlení. Výběr dvou pozemků v Michli a po jednom ve Vysočanech, Lipencích a Libni dnes projednali městští radní, rozhodnutí však zatím odložili a věcí se budou znovu zabývat na jednání příští týden. Město plánuje dva modely výstavby, v prvním spolek založí sami jeho členové a sami si stavbu zajistí. Ve druhém město vybere developerskou firmu a následně založí spolek, do kterého vybere členy.

Projekt spolkového bydlení vychází z modelu německých tazvaných baugruppe, který slouží zejména ke stavbě menších bytových domů na městských pozemcích. Podle dřívějších informací má na prvních pěti parcelách vyrůst kolem 160 bytů. Na třech z nich chce město postupovat podle prvního modelu, tedy poskytnutí pozemku spolkům založeným Pražany. U dvou zbývajících by pak výstavbu administrovalo město.

Největší z vytipovaných pozemků se nachází v ulici U Plynárny v Michli, má rozlohu 11.319 metrů čtverečních. V Michli se nachází také druhý pozemek s rozlohou 3180 metrů čtverečních, a sice v Ohradní ulici. Parcela v Libni v Budínově ulici má 2324 metrů čtverečních a ve Vysočanské ulici v Praze 9 je výstavba možná na 3246 metrech čtverečních. Poslední pozemek v Lipencích má 1107 metrů čtverečních.

Magistrát již schválil také obdobnou podporu, v rámci které mají na městských pozemcích vyrůst družstevní bytové domy. První by měl vzniknout v Radlické ulici v Praze 5, město již jeho přípravu schválilo. Podpora družstevního i spolkového bydlení počítá s tím, že město poskytne svůj pozemek pro stavbu bytového domu prostřednictvím takzvaného práva stavby až na 99 let. Pozemek v obou případech subjekty od magistrátu koupí až po splacení samotného domu.