Komatsu potřebu bagr

Praha obnoví osvětlení na Čechově mostu, draci budou chrlit vodu

Praha 13. prosince (ČTK) - Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) plánuje rekonstrukci slavnostního osvětlení na Čechově mostě. Ředitel firmy Tomáš Jílek a radní Jan Chabr (TOP 09) dnes novinářům řekli, že součástí bude obnova původních technologií, díky kterým mohly sochy draků chrlit vodu a sochy ženských světlonošů měly v pochodních plynové hořáky.

Most byl zprovozněn v roce 1908 a jeho součástí jsou bronzové sochy tříhlavých draků či hyder a ženských světlonošů s pochodněmi. Město podle Chabra plánuje vodní trysky v hlavách draků a plynové hořáky v pochodních světlonošů využívat při zvláštních příležitostech jako atrakci nahrazující například ohňostroje, které již město kvůli jejich negativním vedlejším účinkům pořádat nechce.

Obnova bude součástí rekonstrukce slavnostního osvětlení, které se na mostě, stejně jako na desítkách dalších pražských památek, nachází a podle Jílka zahrnuje asi 240 svítidel. "Začneme hned na jaře, už v tuto chvíli probíhá projektová příprava," řekl. Dodal, že přípravu bude firma konzultovat s památkáři.

Náklady THMP podle Jílka odhadují na zhruba 20 milionů korun a dobu prací na dva roky. Záležet podle něj bude na tom, v jakém stavu jsou sochy, které zamíří do specializované dílny na restauraci. Obnovené technologie v sochách i osvětlení budou podle Jílka napojeny na počítač a řízeny dálkově, podobně jako to funguje v případě rozhledny na Petříně.

Čechův most byl postaven v letech 1906 až 1908 podle návrhu architekta Jana Kouly. Most dlouhý 169 metrů spojuje Staré Město a Holešovice. Má tři oblouky příhradové konstrukce na dvou pilířích a bohatou výzdobu, kterou tvoří bronzové plastiky či reliéfy. Most je od roku 1958 památkově chráněn.