husqvarna

Praha: Novela MMR zablokuje rozvoj metropole na deset let

Praha 12. května (ČTK) - Nové nařízení ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které má za cíl sjednotit standardizaci územního plánování, by podle zástupců hlavního města zablokovalo rozvoj metropole na deset let. Praha požaduje mimo jiné zachování možnosti zpracovávat změny územního plánu a zachování Pražských stavebních předpisů. Připomínky k novele stavebního zákona schválili radní hlavního města. Proti navrženým úpravám zákona se vymezila také iniciativa CityDeal, která spojuje Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň a Liberec. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

"Stavební zákon dnes v podstatě nerozlišuje mezi malou obcí a stotisícovým městem. V důsledku to znamená obrovský problém pro všechny. Velká města mají logicky jiné potřeby než malá," uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).

Zástupci měst sdružených v iniciativě CityDeal se vyslovili zvláště proti jednotné standardizaci v územním plánování, kterou MMR navrhuje. Namísto ní chtějí datovou standardizaci. Zároveň požadují, aby do novely zákona byla doplněna možnost pořizovat změny ve zkráceném a zrychleném režimu.

Navržená podoba standardizace podle zástupců metropole a dalších měst, sdružených v iniciativě CityDeal, zpomalí povolování staveb ve velkých městech a zastaví změny jejich územních plánů. Ty jsou přitom dnes mnohde jediným možným nástrojem, který umožňuje rozvoj města a výstavbu dostupného bydlení. Ministerstvem navržená standardizace je podle členů iniciativy problematická proto, že se zaměřuje pouze na grafiku územních plánů. Podle náměstkyně primátora Ostravy Zuzany Bajgarové bude aplikování standardizace v navržené podobě "znamenat nepřehlednost, nesrozumitelnost a nefunkčnost územních plánů".

Praha se rovněž ohradila proti zrušení tzv. Pražských stavebních předpisů (PSP), což považuje ze strany MMR za protiústavní krok. "Zrušení PSP by vedlo k enormnímu nárůstu právní nejistoty ohledně toho, kdy a podle čeho projektovat a povolovat stavby," píše se v dokumentu, který schválili pražští radní.

Věcnou změnu nového stavebního zákona, která kromě jiného zachovává část stavebních úřadů pod obcemi, nyní připravuje vláda. Připomínkové řízení k této změně skončilo 9. května. Ministerstvo k ní obdrželo stovky připomínek. Uvedlo ale, že velké instituce k ní nemají zásadní připomínky. Ministerstvo předpokládá, že Sněmovna by ji mohla začít projednávat na podzim.

Sněmovna se ve čtvrtek nedostala k hlasování o odkladu klíčových pasáží nového stavebního zákona. Opozice se ve zhruba tři a půl hodiny trvající debatě přela s představiteli koalice o správnosti odkladu. K hlasování o vládní novele stavebního zákona by se mohli poslanci dostat v pátek.

Současná koaliční vláda navrhuje roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a pod ním zřizovaných krajských stavebních úřadů, s nimiž počítá nový stavební zákon z loňského roku. Podle tohoto zákona by měly začít fungovat v polovině příštího roku a měly nahradit nynější stavební úřady pod obcemi a městy.

Vládní koalice připravuje věcnou novelu, která část stavebních úřadů pod obcemi zachovává. Podle vládního návrhu má začít od poloviny příštího roku fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad.