Komatsu potřebu bagr

Praha nově přispěje pěstounům a obyvatelům města v bytové nouzi

Praha 18. srpna (ČTK) - Pěstouni a obyvatelé metropole v bytové nouzi mohou od 11. srpna žádat o finanční pomoc přes Sociální nadační fond Prahy (SNFP). Ten založil pražský magistrát, který tak chce posílit sociální a bytovou politiku města. Novinářům to dnes řekli pražští radní Milena Johnová (Praha Sobě) a Adam Zábranský (Piráti) a ředitelka fondu Barbora Komberec Novosadová.

Cílem nově otevřeného programu pro pěstouny je podle nich to, aby více dětí vyrůstalo v náhradních rodinách a pěstouni měli pro svou práci dostatečnou podporu. Program podpory bydlení si pak za cíl klade to, aby každý člověk žijící v Praze měl možnost najít a udržet si důstojné bydlení.

"Díky sociálnímu fondu získává hlavní město regulérní nástroj sociální politiky, kterým může ovlivňovat sociální problémy, které vznikají na území města pro obyvatele hlavního města. Tento nástroj je velmi rychlý a pružný ve srovnání se systémem státních sociálních dávek nebo jiné státní pomoci, která často bývá pomalá, nedostatečná a nedostupná," uvedla Johnová.

Podpory pěstounství chce SNFP docílit tak, že dá náhradním rodičům, kteří o pomoc požádají, peníze na služby, které nejsou pokryté z dávek. Pěstouni tak mohou podávat žádosti o příspěvky mimo jiné na svůj profesní rozvoj, terapeutické služby nebo na volnočasové aktivity pro svěřené děti. O podporu mohou žádat jak lidé, kteří mají aktuálně svěřené děti ve své péči, tak pěstouni na přechodnou dobu, kteří momentálně o žádné dítě nepečují, ale jsou připraveni ho do péče přijmout. Podmínkou pro poskytnutí pomoci je to, aby pěstouni péči vykonávali na území Prahy.

Program podpory bydlení se soustřeďuje na to, jak lidem pomoci získat bydlení a udržet si ho. Žádost mohou podávat lidé, kteří mají v Praze trvalé bydliště nebo skutečný pobyt. Ke schválení žádosti o finanční podporu na získání bydlení musí mít žadatel skutečný pobyt v Praze alespoň dva roky. Chce-li peníze na udržení bydlení, tak musí v Praze bydlet minimálně jeden rok. Fond bude přispívat třeba na úhradu kauce, první platbu nájemného nebo na přechodné ubytování.

Přes SNFP mohou o pomoc požádat ti, kteří nemají dostatek peněz k řešení své situace a kterým k jejímu řešení nepomohla státní podpora. To, zda žadatel finanční podporu získá, se podle Komberec Novosadové dozví do 15 dnů od podání on-line žádosti. Peníze by měl obdržet do tří dnů od uzavření darovací smlouvy. Žádosti, které SNFP obdrží, budou podle ředitelky fondu hodnotit odborníci a lidé s podobnou žitou zkušeností.

Praha má podle zástupců metropole největší podíl domácností, které vydají za bydlení více než 40 procent svých příjmů. Ztráta bydlení hrozí 160.000 lidí v metropoli a asi 4000 lidí podle odhadů aktuálně žijí na ulici. Podle Johnové chybí v metropoli pěstounské rodiny. V dětských domovech, kojeneckých ústavech či zařízeních Klokánek žije asi 300 dětí.