husqvarna

Praha nechá za 162,8 mil. Kč vybudovat uzávěru trojského kanálu

Praha (ČTK) - Hlavním městem vlastněná Pažská vodohospodářská společnost (PVS) nechá za 162,8 milionu korun bez DPH vybudovat uzávěru plavebního kanálu Troja, která bude sloužit jako protipovodňová ochrana. Práce pro městskou firmu udělá sdružení společností Strabag a Strabag Water. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.

Uzávěr umožní převádění povodňových průtoků plavebním kanálem a plavebními komorami Podbaba v případě velké vody. "Máme vybraného zhotovitele, nyní probíhají přípravné práce k předání staveniště a předpokládaný termín zahájení prací je 1. prosince," řekla ČTK Hana Kletečková z PVS.

Uzávěr o šířce 22,5 metru bude podle informací PVS tvořit betonová spodní stavba s břehovými křídly a pohyblivou hradicí konstrukcí. Po dokončení stavby, která má trvat 22 měsíců, bude možné otevírání horních vrat obou plavebních komor na dolním konci kanálu před příchodem povodně. Dále budou umožněny revize po povodních a opravy plavebního kanálu a plavebních komor.

Pražský magistrát vložil od velkých povodní v roce 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně revitalizuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.