Mercedes

Praha nechá udělat projekt protažení tramvajové trati na Pankrác

Praha 26. října (ČTK) - Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od křižovatky ulic Na Pankráci a Hvězdova po křižovatku Budějovické a Bystřické ulice před budovou pošty. Na trati vzniknou dvě nové zastávky Pankrác a Bystřická. Projekt vytvoří dopravní podnik (DPP). Stavba by měla vzniknou do roku 2030. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Trať bude navazovat na obnovovanou trať v ulici Na Pankráci z Pražského povstání ke křižovatce s Hvězdovou, která bude dokončena letos.

Jedna nová tramvajová zastávka bude přímo naproti nákupnímu centru Arkády u vstupu do stanice metra C Pankrác. Druhá s pracovním názvem Bystřická je naplánována před budovu pošty. Bude to zastávka bez klasické smyčky, ale s úvratí pro obousměrné vozy. Nyní budovaná provizorní zastávka před křižovatkou ulic Na Pankráci a Hvězdova bude po dostavbě trati až před poštu zrušena. Přestavěny budou rovněž obě křižovatky na Pankráci.

Navržená trať měří 0,7 kilometru a její výstavba vyjde podle předběžných odhadů uvedených v dokumentu na 370 milionů korun. Odhad zahrnující jen stavbu tramvajové trati je 220 milionů. Podchod pod ulicí Na Pankráci včetně souvisejících úprav vyjde na zhruba 150 milionů.

Prodlouženou trať z Pražského povstání na křižovatku s Hvězdovou s provizorní zastávkou bude město a DPP využívat při výstavbě nové stanice metra D Pankrác a přestupu na linku C, kdy na této lince budou vlaky stanicí pouze projíždět.

Hlavní město spolu s DPP v minulosti plánovaly prodloužení tramvají z Pražského povstání až na Budějovickou, kam v minulosti tramvaje jezdily. S tím ale nesouhlasila radnice Prahy 4, podle které by tam velmi ubyla parkovací místa a trať až na Budějovickou není třeba.

Kromě Pankráce plánuje Praha novou trať také do Slivence a Libuše. V Nádražní ulici na Smíchově zase vzniká při rekonstrukci trati nová odbočka na budoucí Dvorecký most, který spojí Prahu 5 a 4.