Komatsu potřebu bagr

Praha musela kvůli zvýšeným nákladům přerušit opravu divadla Spirála

Praha (ČTK) - Firma Výstaviště Praha, kterou vlastní hlavní město, musela kvůli výraznému zvýšení nákladů přerušit opravu chátrajícího divadla Spirála. ČTK to řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti). Vícenáklady překročily zákonný limit, firma proto musela podle něj vypsat na dokončení stavby nový tendr. Zároveň se jí podařilo ušetřit u jiné investice, takže z městského rozpočtu nebude potřebovat peníze navíc.

Dosud měly opravy na starosti VW Wachal, Váhostav - SK a Gradior Tech za vysoutěženou cenu 153,2 milionu korun bez DPH.

Zábranský řekl, že firma již tendr vypsala a nyní čeká na městskou radu, která má schválit financování. "Nebudeme muset dávat další peníze, půjde jenom o přesun z jedné akce na druhou," vysvětlil. Dodal, že rada by o tom měla rozhodnout během několika týdnů.

Poté bude moci Výstaviště Praha vybrat nového dodavatele a dokončit rekonstrukci, která měla být podle loňských informací hotova v polovině letošního roku. V případě, že v tendru uspěje jiná firma nebo firmy, bude následné předávání rozestavěné budovy podle radního komplikované, ale podle zákona neměla situace jiné řešení.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou Panoramatického divadla z roku 1960 s trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Divadlo se po rekonstrukci proslavilo českou verzí muzikálu Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webbera, která se v něm hrála v letech 1994 až 1998.