Mercedes

Praha má pravomocné územní rozhodnutí k dopravnímu terminálu na Smíchově

Praha (ČTK) - Vedení Prahy dnes získalo pravomocné územní rozhodnutí ke stavbě dopravního terminálu na Smíchově. Uvedl to na twitteru primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Terminál by podle něj mohl být hotov v roce 2028. Součástí terminálu v nově vznikající čtvrti mezi lokalitou Na Knížecí a Lihovarem mají být podle dřívějších informací železniční stanice příměstské i dálkové železniční dopravy, stanice metra a tramvají i stanice městských, příměstských i dálkových autobusů, trolejbusů a elektrobusových linek. Vznikne také velkokapacitní záchytné parkoviště P+R.

"Můžeme tak projekt posunout do další fáze, v rámci které už se letos začne s počátečními úpravami stávajícího nádraží a jeho okolí," sdělil k získání územního rozhodnutí Hřib. Praha na projektu spolupracuje se Správou železnic, která bude mít na starosti hlavně rekonstrukci budovy nádraží a železniční stanice včetně opravy nástupišť či podchodů. Správa železnic letos v březnu oznámila, že získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci stanice za 4,1 miliardy korun.

Pražští radní schválili finální podobu nového smíchovského terminálu před dvěma lety. Terminál má být zastřešen a do patra nad vlakové nádraží má být přemístěno nynější autobusové stanoviště Na Knížecí. Zastřešení podle Hřiba sníží hluk z provozu železnice. "Dojde také k lepšímu navázání na okolní prostor. Přes nádraží povede nová pěší lávka, která spojí Smíchov, Radlice a novou zástavbu Smíchov City, a do stanice metra povede bezbariérový vstup," uvedl dnes. Součástí terminálu bude podle náměstka kromě parkoviště pro 1000 aut také parkoviště pro tisícovku jízdních kol.