Cime 3 kvartal 2024

Praha letos plánuje vložit do cyklodopravy 122 milionů Kč

Praha 27. ledna (ČTK) - Pražský magistrál letos plánuje vložit do cyklodopravy 122 milionů korun, což je o něco méně než bylo připraveno pro loňský rok. Peníze půjdou mimo jiné na vybudování cyklotras a cyklostezek, stojanů nebo přístřešků pro kola. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková. Radnice Prahy 14 dnes otevřela novou trasu od Budovatelské přes Novopackou ulici. TSK je městská firma, která má na starosti správu, opravy a výstavbu komunikací.

"V plánu je výstavba cyklistických tras a stezek na území hlavního města. Vybudované trasy a stezky řeší zejména bezpečnost dopravy cyklistů s cílem oddělit v největší možné míře cyklistickou dopravu od ostatních druhů dopravy," uvedla Lišková.

Peníze plánuje správa využít například na stavbu cyklostezky z Komořan do Lahovic nebo ve Staroklánovické ulici v Praze 21. Na jedné z páteřních cyklotras označených jako A1 bude v Praze 7 vybudována první část, a to úsek Stromovka-Varhulíkové. Na zmíněné trase bude TSK stavět také od Nádražní ulice směrem k ulici U Královské louky. Prodloužena bude také trasa vedoucí v Kunraticích.

TSK se bude věnovat kromě samotné výstavby stezek přípravě projektů a dalším inženýrským pracím pro nové úseky. Chce také investovat do přístřešků pro kola, stojanů a projektů typu B+R, tedy záchytných cykloparkovišť, kde si lidé mohou nechat bicykl a pokračovat MHD.

V Praze je přes 515 kilometrů značených tras, z toho zhruba dvě stovky vedou mimo komunikace s automobily. Cyklisté mají vyznačena ve více než 340 křižovatkách samostatná stání před automobily a v ulicích je vyznačeno asi 50 kilometru cyklopruhů a zhruba 34 kilometru piktokoridorů, kdy jsou na vozovce vyobrazeny symboly bicyklu, které řidiče upozorňují na častý průjezd cyklistů.