husqvarna

Praha letos dokončí architektonickou soutěž na sídlo záchranářů

Praha (ČTK) - Pražský magistrát plánuje v letošním roce dokončit architektonickou soutěž na plánované nové sídlo zdravotnických záchranářů (ZZS), které má vzniknout vedle Polikliniky Prosek v Praze 9. Město plánuje i další investice do záchranné služby. V rozhovoru s ČTK to řekla nová primátorova náměstkyně pro sociální oblast a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS). Nové sídlo by mělo být hotové v roce 2030, nyní záchranáři sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí s městskou policií.

Do soutěže se podle Udženiji přihlásilo 19 účastníků, ze kterých bude porota 24. a 25. března vybírat ty, kteří postoupí do druhého kola. "Plán je takový, že to konce roku by měla být hotová soutěž," řekla náměstkyně a dodala, že následně vítěz soutěže vypracuje projektovou dokumentaci pro stavbu.

Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měly přemístit dispečink, středisko pro výcvik záchranářů, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a mytí sanitek. Minulé vedení magistrátu chtělo ZZS umístit do už delší dobu rozestavěné budovy na Palmovce, kde měla původně být radnice Prahy 8. Z toho však kvůli komplikacím s dostavbou sešlo. Předtím magistrát zvažoval pozemky v Troji, proti však byla tamní radnice.

Magistrát podle náměstkyně plánuje rovněž zrekonstruovat záchranářskou základnu Míčánka v Praze 10 a v plánu je také postavit novou základnu v areálu předloni postavené budovy hasičské zbrojnice v Argentinské ulici v Praze 7. Záchranáři také nakupují nové vozy. "Dodání nových sanitních vozů by mělo proběhnout od květnu tohoto roku do srpna," řekla Udženija. Cena zakázky je podle ní 121 milionů korun.

Ve zdravotnictví má pražský magistrát na starosti také pohotovosti, u kterých je podle náměstkyně problém zejména v případě těch zubních pro děti. Zubní pohotovost nedávno uzavřela například motolská nemocnice. Městská poliklinika ve Spálené ulici podle Udženije zahájila zkušební provoz vlastní pohotovosti s upřednostněním dětských pacientů a náměstkyně jedná s ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem. Začátkem dubna chce představit finální řešení, jak bude nedostatek zubních pohotovostí v metropoli řešit.

Udženija dodala, že současné nastavení zdravotnického systému v Praze považuje za dostačující a neplánuje například usilovat o zřízení městské nemocnice, o kterém se v minulosti diskutovalo. "Není potřeba, aby Praha měla nějaké velké plány a stavěla nějaké okázalé nemocnice. Myslím, že Praha by měla investovat spíše do sociálních služeb, kde má nezaměnitelnou roli," řekla.

Minulé vedení magistrátu chtělo pod město převést Nemocnici Na Františku, kterou spravuje Praha 1, ale nakonec z toho po výměně vedení první městské části sešlo. Udženija uvedla, že s Prahou 1 plánuje spolupracovat na rozvoji nemocnice a převod na město nepovažuje za nutný. Za prioritu nepovažuje ani pokračování projektu zdravotnického konsorcia, které mělo podle plánů bývalé radní Mileny Johnové (Praha Sobě) zajišťovat pražským zdravotnickým a sociálním organizacím centrální nákupy, jednání s pojišťovnami a další služby.