Komatsu potřebu bagr

Praha dostane z fondů EU na rozšíření Strakonické 380 milionů Kč

Praha 8. února (ČTK) - Pražský magistrát dostane z evropských fondů na rozšíření Strakonické ulice na jihu města 380 milionů korun, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému. Úpravy se týkají úseku od zastávky MHD Dostihová směrem k Barrandovskému mostu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace. V minulosti zde již byly vyhrazené pruhy na některých místech vyznačené.

"Aktuálně máme vysoutěženého zhotovitele a očekávám, že ihned, jak tomu klimatické podmínky dovolí, tak se zahájí stavba, která by měla trvat asi 500 dní. Rozšíření prospěje všem, ať už řidičům, tak MHD," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Část Strakonické, která bude rozšířena, měří zhruba 2,74 kilometru. V některých místech se upraví umístění chodníku, kdy nově vznikne například přístup ke schodišti Branického mostu. Vybuduje se nová opěrná zeď a odstraní se více než čtyřicetimetrové betonové svodidlo.

Na Strakonické již město nechalo v minulosti bez stavebních úprav vyznačit preferenční pruhy pro MHD v délce zhruba tří kilometrů. Naposledy se to loni v listopadu týkalo asi 550 metrů u Lahovického mostu, kde byl využit původní odstavní pruh.

Současné vedení města stejně jako to minulé podporuje preferenci MHD na silnicích. V Praze je podle dřívějších informací pro autobusy vyhrazených celkem 52 kilometrů jízdních pruhů, část je vedená společně s provozem tramvají. Pruhy mohou využít také vozidla taxi, integrovaného záchranného systému, městské policie a jízdní kola.