husqvarna

Praha dostane od státu na dopravní stavby 367,6 milionu Kč

Praha 15. října (ČTK) - Hlavní město dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 367,57 milionu korun na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Částka meziročně vzrostla o asi 60 milionů korun. Dodatek smlouvy se SFDI, na jehož základě město peníze dostane, dnes schválili pražští zastupitelé. Praha měla původně na letošek slíbeno 100 milionů korun, ale částka byla nakonec postupně navýšena. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

"Podařilo se mi prostřednictvím Asociace krajů České republiky domluvit navýšení částky o celkem 267 milionů korun. Z toho 173 milionů jsme vyjednali prostřednictvím asociace a zbytek jsme vybojovali zvlášť. Je to jeden z nejvyšších příspěvků SFDI pro Prahu za posledních pět let," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Město bude peníze dostávat zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Použité peníze musí SFDI následně vyúčtovat. Pokud z celkové sumy část peněz nevyčerpá, nemá na ně automaticky nárok. Do každého projektu financovaného ze SFDI musí rovněž vložit část svých peněz. Z celkové částky určené pro Prahu tvoří 7,44 milionu Kč převod nevyčerpaných prostředků z loňského roku.

Částka, kterou Praha ze SFDI dostává, v posledních letech, klesala. Podle smlouvy schválené na loňský rok mělo město slíbeno z fondu 307,89 milionu korun. Předloni to bylo asi 340,5 milionu. Z nich však hlavní město nevyčerpalo téměř 121 milionů, z nichž pak bylo převedeno 50,9 milionu do následujícího roku.

SFDI byl zřízen v roce 2000 a je podřízen ministerstvu dopravy. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest nebo zavedení nebo provozování systému elektronického mýtného. Podílí se také na výstavbě nebo opravách cyklistických stezek.