Komatsu potřebu bagr

Praha 9 chce na svých pozemcích ve Vysočanech stavět novou školní budovu

Praha 5. srpna (ČTK) - Městská část Praha 9 chce na svých pozemcích ve Vysočanech stavět novou školní budovu se třídami a zázemím pro pedagogy. Její podoba by měla vzejít z architektonické soutěže. Objekt by měl podle plánů radnice stát v blízkosti základní a mateřské školy (ZŠ a MŠ) U Elektry, která se nyní na pozemku mezi ulicemi Poděbradská a Kolbenova staví. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělili starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a mluvčí deváté pražské městské části Marie Kurková.

"Na podzim vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž, na jejímž zadání v tuto chvíli intenzivně pracujeme," uvedl starosta Portlík.

Nová školní budova, kterou nyní vedení Prahy 9 označuje jako ZŠ U Elektry II, by mohla podle zástupců radnice vyrůst mezi Poděbradskou a Sousedíkovou ulicí. Městská část tam loni pozemky koupila za 116,9 milionu korun od České pošty s tím, že díky nákupu pozemků zvětší areál určený pro školáky. Starosta Prahy 9 tehdy uvedl, že má městská část v plánu pozemky od České pošty využít k vybudování sportovních a volnočasových prostor pro děti ze sousední ZŠ a MŠ U Elektry.

Nyní mluvčí radnice sdělila, že chce radnice stavět další prostory se školními třídami. Podle odhadů se počet dětí v lokalitě bude v následujících letech navyšovat a kapacita nyní stavěné školy tak v budoucnu nebude dostačovat. Městská část chce podle Kurkové další výstavbou počet míst pro školáky dále zvyšovat. Starosta Portlík na svém FB doplnil, že navržení sportoviště ke škole U Elektry bude součástí zadání plánované architektonické soutěže. V červenci radní Prahy 9 schválili rovněž vypracování návrhu novostavby další základní školy v Hrdlořezích, vyplývá z jejich usnesení.

Ve Vysočanech nyní místo bývalých průmyslových areálů podél Kolbenovy a Poděbradské ulice vznikají developerské projekty. Stojí zde či rostou třeba čtvrti Emila Kolbena (Skanska) se jmény domů po členech rodiny Kolbena, Suomi Hloubětín (YIT) s ulicemi po finských osobnostech, Výhledy Rokytka (Cronesta), Rezidence Hloubětín (Gartal), Nová Elektra (Finep), Vysočanský mlýn (Metrostav), Tesla Hloubětín (Central Group) nebo AFI City s výškovou kancelářskou budovou a apartmánovými domy. V dlouhodobém horizontu by podle mluvčího pražského Institutu plánování a rozvoje Marka Váchy mělo v lokalitě vzniknout téměř 15.000 bytů, jak řekl letos v červnu.

ZŠ a MŠ U Elektry staví od jara 2021 firmy PP 53 a SMP CZ. Ty s nabídkovou cenou 408,545.894 korun bez DPH vyhrály výběrové řízení na dodavatele stavby. Škola, která je projektovaná asi pro 700 školáků a 78 předškoláků, by měla být postavena v roce 2023.