Komatsu potřebu bagr

Praha 9 bude spolu s pražským magistrátem jednat o získání sportoviště SK Prosek

Praha 3. června (ČTK) - Praha 9 bude spolu s pražským magistrátem jednat o získání sportoviště SK Prosek do svého vlastnictví. Sportovní areál, který nyní patří klubu SK Prosek, se rozkládá na území Prahy 9 a Prahy 18. Devátá městská část by se tak v budoucnu mohla stát vlastníkem té části sportoviště, která leží v jejím katastru, část v Letňanech by mohlo vlastnit hlavní město. ČTK to dnes sdělili zástupci Prahy 9. Sportovní klub dříve z finančních důvodů podporoval zástavbu části areálu, potřebnou změnu územního plánu ale odmítli pražští zastupitelé.

V případě, že město a městská část sportoviště získají do svého vlastnictví, chtějí dnes zastaralý areál modernizovat a rozvíjet. Vzniknout by mohly sportovní hala a nová hřiště, jak už dříve uvedl radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) je v plánu rozšířit možnosti sportování pro sportovní oddíly i pro veřejnost. Portlík uvedl, že Praha 9 usiluje o získání areálu do svého vlastnictví dlouhodobě a návrh na revitalizaci sportoviště má radnice zpracovaný od roku 2020.

Plán spolupráce hlavního města s Prahou 9 při vyjednávání o získání sportovního areálu SK Prosek do společného majetku projednali ve čtvrtek členové majetkové komise rady hlavního města. Podle zástupců radnice Prahy 9 bylo domluveno, že bude devátá městská část usilovat o získání části sportoviště na Střížkově a hlavní město by mělo dostat části areálu v Letňanech. Za areál chce jeho současný vlastník podle Portlíka nyní asi 200 milionů korun.

Areál SK Prosek je zastaralý a jeho další provoz je pro organizaci dlouhodobě finančně neudržitelný. Vedení klubu proto dříve usilovalo o prodej poloviny pozemku o velikosti 4,2 hektaru pro výstavbu obytných domů. Nutnou změnu územního plánu však v květnu 2020 zastupitelstvo hlavního města nepodpořilo a naopak se vyslovilo pro zachování sportu v lokalitě. Proti zástavbě sportoviště vznikla dříve rovněž petice, kterou v roce 2019 inicioval spolek Nový Prosek a kterou podepsaly asi 3000 lidí. Signatáři se podle člena petičního výboru Olafa Deutsche obávali mimo jiné dalšího zahuštění zástavby a ztráty sportovního zázemí.

SK Prosek Praha je největším sportovním klubem v Praze 9 a v Praze 18. Sdružuje sedm oddílů, mimo jiné badmintonový, basketbalový či volejbalový. V oddílech je registrováno asi 700 členů.