husqvarna

Praha 8 vypsala architektonickou soutěž na návrh školy pro 810 žáků

Praha 18. ledna (ČTK) - Radnice Prahy 8 vypsala tendr na návrh podoby plánované základní školy, která by měla stát na Rohanském nábřeží. Škola by podle zadání architektonické soutěže měla sloužit 810 žákům. Předpokládaná hodnota zakázky je 38,8 milionu korun bez DPH, vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V nové škole v Karlíně by mělo podle stávajícího záměru být 27 kmenových tříd. Počítá se také s vybudováním 12 specializovaných učeben pro výuku jazyků, přírodních věd a dalších předmětů, dílny pro pracovní činnosti a cvičné kuchyňky. V budově by měla být také aula, knihovna, prostory pro družinu, kabinety a byty pro zaměstnance školy. Vzniknout by měly tři tělocvičny a venkovní sportoviště. V plánu je i školní jídelna a kuchyně, v níž by mělo být možné uvařit 1500 jídel denně. Náklady na stavbu se nyní odhadují na 670 milionů korun bez DPH, jak je uvedeno v soutěžním zadání.

Zájemci o účast v jednokolové soutěži mohou návrhy podávat do 25. února. Návrhy bude posuzovat porota, v níž zasednou mimo jiné architekti Lada Kolaříková, Jan Kasl, Osamu Okamura a Martin Rusina a starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Na Rohanském ostrově nyní staví Sekyra Group novou čtvrť, jejíž výstavba by měla být hotová do roku 2033. Na rozhraní Karlína a Libně by mělo v pěti etapách vyrůst osm administrativních budov a domy se zhruba 3200 byty. Součástí projektu je kilometrová pobřežní promenáda, základní škola a park.

Nová základní škola by měla vyrůst například v Komořanech v Praze 12 a mělo by ji navštěvovat asi 810 žáků. Podle dřívějšího vyjádření starosty Prahy 12 Jana Adamce (Piráti) by se škola mohla otevřít v roce 2026. V Praze 9 se nyní staví základní škola U Elektry, v níž bude 33 učeben. Novostavba by měla být hotová v roce 2023. Základní školu chce stavět v Košířích také Praha 5.