Komatsu potřebu bagr

Praha 8 letos investuje do oprav ve školách a školkách přes 89,8 milionu Kč

Praha (ČTK) - Radnice Prahy 8 letos investuje do oprav ve školách a školkách přes 89,8 milionu korun. Městská část za peníze vybuduje na pěti školách fotovoltaické elektrárny, opraví vstupy do škol, schodiště nebo podlahy a okna. Rekonstruovat se budou také rozvody ve školách. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Šalek. Městská část provozuje 18 mateřských, 15 základních a šest smíšených základních a mateřských škol.

Nejvyšší částky jsou určeny pro vybudování fotovoltaických elektráren na střechách pěti škol, a sice MŠ Šiškova a základních škol Na Slovance, Dolákova, Libčická a Glowackého. Cena jednotlivých projektů se pohybuje kolem sedmi milionů korun. Předpokládaný výkon elektráren bude 100 kWp.

Radnice v MŠ a ZŠ Libčická nechá v mateřské škole zrekonstruovat vstupy, vstupní terasy a venkovní schodiště a v části základní školy potom opraví rozvody a osvětlení. Přístup do školní jídelny a na hřiště budou opraveny v ZŠ Burešova a v ZŠ a MŠ Na Korábě nechá radnice vyměnit okna. Opravy se dočkají také pobytové plochy a chodníky MŠ v Lešenské ulici, kde jsou náklady odhadnuty na 6,9 milionu korun.

V dalších školách nechá městská část vyměnit podlahy, opravit kanalizaci, topení a další rozvody nebo namontovat do oken žaluzie. Parkovací stání vzniknou před školou Strozziho. "Žádná z rekonstrukcí a investic neovlivní po prázdninách nástup dětí a učitelů do školy," dodal Šalek.

Praha 8 se, obdobně jako další radnice, potýká s nedostatkem míst ve školách. Podle vyjádření vedení radnice na předprázdninovém zasedání zastupitelů chybí osmé městské části na vyřešení problému asi 2,5 miliardy korun. Chce jednat s magistrátem například o podpoře rozšíření školy na Lyčkově náměstí. V některých školách byly letos děti, které zařízení přijme, losovány. Praha 8 proto chce, aby hlavní město využilo své zákonodárné iniciativy ke změně školského zákona, aby ředitelé škol do budoucna nemuseli děti losovat.