Komatsu potřebu bagr

Praha 7 koupí od soukromníka za 14,2 milionu Kč podíl v domě v ulici Jana Zajíce

Praha 30. června (ČTK) - Radnice Prahy 7 odkoupí od soukromého vlastníka třetinový podíl domu v ulici Jana Zajíce, jehož zbylou část již vlastní. Městská část tak získá šest bytů a dva nebytové prostory. Vlastníkovi zaplatí 14,2 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Martin Vokuš. Městská část má v současné době ve správě 653 obecních bytů. Hlavní město se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a magistrát proto schválil první družstevní výstavbu.

Sedmá městská část se o podíl se spoluvlastníkem soudila od roku 2014. Nyní spor ukončila mimosoudním vypořádáním. "Jedná se o sedmý podílový dům, jehož vlastnictví jsme od minulého volebního období vypořádali. Zbavujeme tím městskou část vleklých komplikací, které z podílového vlastnictví vyplývají," uvedl místostarosta Kamil Vavřinec Mareš (Praha 7 Sobě).

Získané domy může radnice podle Mareše bez problémů udržovat a provádět větší rekonstrukce podle toho, jak potřebuje. "S byty pracujeme v rámci našeho systému podporovaného bydlení, zatímco spoluvlastníci obvykle trvají pouze na komerčních pronájmech," uvedl.

Od minulého volebního období radnice řeší spory v domech s podílovým spoluvlastnictvím. V současné době jí zbývá dořešit ještě jeden dům. "Jedná se o dům v Letohradské ulici, kde zatím ke smírné dohodě nedošlo," uvedl Vokuš.

Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich vysokými cenami. Jedním z řešení prosazovaným nynějším vedením města je družstevní bydlení. Pražští zastupitelé v červnu schválili první takový projekt, v němž u Radlické ulice v Praze 5 vzniknou dva bloky domů s až 266 byty. Nyní město bude hledat partnera, se kterým založí bytové družstvo a dům vybuduje. Magistrát zároveň nechá zpracovat studii možné bytové výstavby na jižním okraji sídliště Černý Most na hranici mezi Prahou 14 a Dolními Počernicemi.

Z červnové studie švýcarské společnosti PriceHubble vyplynulo, že nejdražší byty v Praze jsou na Josefově a nejlevnější v Satalicích, ale ani tam se cena bytu 2+kk o velikosti 64 metrů nedostane pod 100.000 korun za metr čtvereční. Průměrná cena za metr čtvereční rezidenční nemovitosti v Praze je 120.645 korun.