husqvarna

Praha 5 vypsala tendr na školu za 353 milionů korun

Praha 16. března (ČTK) - Radnice Prahy 5 vypsala veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 353 milionů korun na stavbu základní školy, která by měla vzniknout na místě současné speciální školy pro děti s autismem v ulici V Cibulkách v Košířích. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek. Vedení radnice také plánuje další investice do školství, jehož kapacita je podle demografických analýz nedostatečná, a to zejména právě v oblasti Košíř.

Městská část se nedávno dohodla s magistrátem na tom, že od něj získá areál speciální školy V Cibulkách, kde vybuduje velkou školu. Výměnou radnice přenechá městu pozemky poblíž základní školy Nepomucká, kde přestavbou nynějšího dřevěného pavilonu vzniknou moderní prostory pro děti s autismem.

Radnice hledá pro stavbu firmu, která na základě architektonické studie připraví projektovou dokumentaci a zajistí i samotnou výstavbu. Ta by podle dřívějšího vyjádření starostky Renáty Zajíčkové (ODS) mohla začít příští rok. Mezitím radnice nejde provizorní prostory, které bude využívat do vzniku nové školy. Měly by nabídnout i předškolní třídy, protože městská část plánuje místo nynější dvoutřídní školky v Naskové ulici postavit zařízení s pěti třídami a do té doby bude nutné děti někam umístit.

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 dříve nechala zpracovat před více než dvěma lety, stoupne do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 86.000 o 12.000 až 19.000 lidí. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů. Proto bude nutné zajistit dalších 1500 míst v základních školách. Kromě plánované školy v Košířích mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City a na Barrandově.

Ohledně školství se na radnici Prahy 5 objevily spory v souvislosti s tím, že starostka Zajíčková má od městské části pronajatou školskou budovu v Plzeňské ulici pro soukromé gymnázium, které vlastní. Podle kritiků by ji měla přenechat původnímu účelu základní školy a nebylo by nutné utrácet stamiliony za novou budovu. Starostka před časem uvedla, že s ohledem na demografii je školství třeba řešit budováním nových zařízení. "V rostoucím městě logicky nemůže být řešením vyhazování dětí ze starých budov ve prospěch dětí nových, přitom proti sobě stavět rodiče a dělat z toho nástroj boje o radnici," sdělila s tím, že problém by se tím pouze odsunul.