Komatsu potřebu bagr

Praha 5 vypíše dvě zakázky na domy pro seniory

Praha 19. července (ČTK) - Radnice Prahy 5 vypíše dvě veřejné zakázky na stavbu domovů pro seniory. Radní městské části schválili, že první tendr s odhadovanou hodnotou 122 milionů korun se bude týkat stavby domu s komunitním centrem na Poštovce a druhý za 58,9 milionu korun bydlení pro seniory v Hlubočepech. Městská část nemá podle schválených usnesení s ohledem na demografické analýzy dostatek bytů pro důchodce.

Domov s komunitním centrem na Poštovce v Zahradníkově ulici v Košířích nahradí komunitní centrum, které městská část zrušila a čelila za to kritice některých místních obyvatel. V objektu má vzniknout 34 malometrážních bytů s pečovatelskou službou, terénní sociální služba a podle dřívějších vyjádření zástupců radnice i prostory pro komunitní aktivity všech věkových kategorií.

Druhý objekt má vyrůst v Hlubočepech na parcele u spojení ulic Na Srpečku a Hlubočepská, má jít rovněž o bydlení s pečovatelskou službou. Městská část již nedaleko rekonstruuje za stejným účelem historický Raudnitzův dům, který by se měl podle informací radnice otevřít v září.

Podobné projekty s ohledem na stárnutí obyvatelstva plánují i jiné městské části. Například rada Prahy 3 nedávno schválila plán vyhlásit architektonickou soutěž na domov pro seniory, který má vzniknout v ulici Pod Lipami na místě stávajícího, který bude zbourán. Na podobné projekty poskytuje radnicím dotace magistrát z fondu, který město v minulosti vytvořilo za účelem řešení problémů s dostupností bydlení.

Pátá městská část má zhruba 85.000 obyvatel a zahrnuje katastrální území Hlubočepy, Košíře, Motol, Radlice, Smíchov a části Jinonic, Malé Strany a Břevnova. Patří mezi pražské městské části s velkou bytovou výstavbou, největším projektem nová čtvrť Smíchov City na místě bývalého smíchovského nákladového nádraží, kde by mělo najít bydlení až 3300 lidí. Stavět ji loni začala společnost Sekyra Group.