Komatsu potřebu bagr

Praha 5 schválila dohodu s městem o družstevním bydlení u Radlické

Praha 23. listopadu (ČTK) - Praha 5 uzavře s magistrátem memorandum o spolupráci při přípravě dvou družstevních bytových domů, které chce město postavit u Radlické ulice. Dokument dnes schválili zastupitelé městské části, zároveň odsouhlasili přípravu pravidel pro případné vlastní projekty podobného typu. Pravidla pro podporu družstevního bydlení schválilo zastupitelstvo Prahy v prosinci 2020, tento typ výstavby má rozšířit možnosti cenově dostupného bydlení pro střední třídu v metropoli.

Vedení hlavního města memorandum s městskou částí schválilo již na začátku listopadu. Místostarosta Prahy 5 Tomáš Homola (STAN) dnes řekl, že plán vychází ze studie, kterou městská část předložila jako podklad pro nyní dokončovanou změnu územního plánu nutnou pro výstavbu. Domy by měly vyrůst na severní straně Radlické v úseku mezi tramvajovou zastávkou Laurová a základní školou.

Na základě memoranda podle místostarosty vznikne na magistrátu pracovní skupina, která připraví podmínky soutěže na stavební družstvo, se kterým město naváže spolupráci a které bude mít na starosti samotnou výstavbu. Podle původní studie mají u Radlické vzniknout minimálně dva domovní bloky se samostatnými vchody. Uvnitř má být 221 až 266 bytů. Homola nicméně dnes uvedl, že podoba projektu se ještě může změnit. "Na diskuzi bude dost času, myslím si, že to dokonce nebude v tomto volebním období, ale na začátku příštího," řekl.

"Nechceme zůstat jenom u projektu, který bude realizovat hlavní město, ale chtěli bychom připravit vlastní projekty, jeden nebo dva," řekl dále Homola. K tomu účelu má na základě dnešního rozhodnutí zastupitelů vedení městské části začátkem příštího roku předložit vlastní pravidla pro tento typ výstavby. Místostarosta dodal, že budou vycházet z těch magistrátních. "Já bych chtěl z 99 procent použít ten více než dva roky projednávaný materiál, který schválily orgány hlavního města, a pouze ho překlopit do podmínek naší městské části," vysvětlil.

Pozemky pro výstavbu družstevního bydlení poskytne podle schválených pravidel město tak, že k nim zřídí družstvům právo stavby až na 99 let. Nadále tak zůstanou v jeho vlastnictví. Družstevníci budou za to prostřednictvím družstva ročně odvádět městu příspěvek do fondu rozvoje dostupného bydlení. Po splacení úvěru na výstavbu si družstvo bude moci pozemek za předem stanovených podmínek od města odkoupit. Výsledná úspora nákladů na bydlení pro člena družstva může podle vedení magistrátu v součtu dosáhnout 25 až 30 procent ve srovnání s tržními cenami.