husqvarna

Praha 5 prodá v aukcích čtyři byty a 13 nebytových prostor

Praha 24. února (ČTK) - Praha 5 vypíše elektronické aukce na prodej čtyř nevyužívaných bytů a 13 nebytových jednotek v dříve privatizovaných bytových domech. Podle vedení radnice jsou ve špatném stavu a pro městskou část je výhodnější se jich zbavit, než je opravovat či pro ně hledat využití. Prodej dnes schválili zastupitelé, zejména v případě bytů záměr kritizovala opozice.

Čtyři byty určené k prodeji jsou podle místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda (ODS) neobyvatelné a investice do jejich opravy by se nevyplatila. "Buď ty byty dlouhodobě dál zůstanou prázdné, nebo budou za naprosto nesmyslné horentní sumy opravovány a návratnost bude v následujících možná 50 letech, anebo bude pokus o to je prodat, a ani si nejsem jistý, jestli se opravdu prodají," řekl.

Zastupitel Adam Rut (Piráti) neúspěšně navrhnul, aby radnice před prodejem nabídla byty magistrátu. Podle zastupitelky Naděždy Priečinské (TOP 09) za stav bytů může sama městská část a prodat je není řešení v situaci, kdy je nedostatek městských nájemních bytů například pro učitele. "Vlastní neschopnost starat se o byty řešíme tím, že je prodáme," řekla. "Dělá to na mě dojem, že je to zase nějaká snaha účelově vyvést majetek městské části," dodala.

Herold návrh na nabídnutí bytů magistrátu odmítl s tím, že považuje za nerozumné, aby městská část "darovala tyto vybydlené místnosti městu pro nějaké další sociální experimenty, rozdávání bezdomovcům a podobně". Vyjádření Priečinské ohledně možného vyvádění majetku pak označil za "stupidní útoky". "Divím se, že se k takovým podivuhodným útokům ona (Priečinská) uchyluje," řekl.

O něco větší shoda panovala v případě nebytových prostor, i tam nicméně Rut navrhl je nejprve nabídnout městu. Ani s tímto návrhem neuspěl. Objevil se také návrh, aby radnice zkusila některé z jednotek přeměnit na byty, podle místostarosty Martina Damaška (TOP 09) je to však nereálné. "Sdružení vlastníků jednotek nám rekolaudaci na provoz, který by byl pro městskou část výnosový, nikdy neschválí a neschvalují, taková je prostě zkušenost," řekl. Ze strany magistrátu by pak podle něj pravděpodobně ani nebyl zájem jednat o převzetí takto těžko využitelných prostor.