Komatsu potřebu bagr

Praha 5 plánuje školu v Radlické ulici, pozemek získá od Penty

Praha 27. července (ČTK) - Radnice Prahy 5 plánuje postavit základní školu pro 540 žáků a sportoviště v Radlické ulici. Vyplývá to ze studie, kterou schválili radní městské části. Škola se má nacházet v další části vznikající čtvrti Waltrovka, kterou staví společnost Penta Real Estate. Ta městské části na základě uzavřeného memoranda poskytne na stavbu školy a sportoviště pozemky. Praha 5 plánuje z důvodu rostoucího počtu obyvatel budovat i další školy.

Nová škola má stát u Radlické poblíž autobusové zastávky U Trezorky a kancelářské budovy Penty Aviatica. Podle schválené studie má přímo navazovat na plánovanou výstavbu třetí části obytné čtvrti Waltrovka. Vyučovat se v ní bude první i druhý stupeň a má disponovat 18 kmenovými a osmi odbornými učebnami.

U školy má vyrůst také tělocvična s hřištěm na střeše. "Budova je koncipována tak, aby mohla sloužit sedm dní v týdnu, a to nejen pro výuku, ale i pro sportovní kroužky až do večerních hodin," uvádí dokument. Ze schváleného usnesení nevyplývá, kdy by se mělo se stavbou začít, radnice podle něj bude pokračovat v jednáních s Pentou o koordinaci záměrů.

V současné době je lokalita poměrně nepřívětivá s ohledem na přítomnost frekventované Radlické ulice. To by se podle představ radnice mělo v budoucnu změnit. "S výstavbou nové čtvrti a výhledovým vybudováním Radlické radiály by se ulice mohla stát městským bulvárem s klidnější dopravou, tramvají a stromořadím," stojí ve studii. "Dlouhodobě chceme s investorem spolupracovat na celkové humanizaci Radlické ulice, která by se mohla po dokončení Radlické radiály významně zklidnit," potvrdil radní Prahy 5 Zdeněk Doležal (ODS).

Podle demografické prognózy, kterou si Praha 5 nechala zpracovat, vzroste do konce roku 2030 zejména vlivem nové výstavby počet obyvatel Prahy 5 ze současných zhruba 89.000 až o pětinu. Výrazně má vzrůst počet dětí i seniorů. Proto bude nutné zajistit další místa v základních a mateřských školách. Kromě plánované školy ve Waltrovce mají další vzniknout ve vznikající čtvrti Smíchov City, v Košířích a na Barrandově. Praha 5 již také od Penty dříve za 34,5 milionu korun koupila mateřskou školu, kterou firma postavila při výstavbě Waltrovky.