Cime 2 kvartál 2024

Praha 4 se odvolá proti územnímu rozhodnutí stavby věžáku na Budějovické

Praha 17. prosince (ČTK) - Radnice Prahy 4 se odvolání proti územnímu rozhodnutí stavby věžáku na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice. Radnice se stavbou dlouhodobě nesouhlasí a stavba je navíc je v rozporu s územním plánem. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jiří Bigas. Vydat rozhodnutí přikázal stavebnímu úřadu Prahy 4 letos v listopadu magistrátní odbor stavebního řádu. Magistrát se v minulém týdnu hájil tím, že šlo o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu a magistrát neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby.

Podle čtvrté městské části je budova AC Budějovická plánovaná developerem Opal Real předimenzovaná, zhorší kvalitu života a dopravní situaci. Proti stavbě až 72 metrů vysokého domu už dříve sepsali petici místní obyvatelé a radnice vydala několik nesouhlasných stanovisek.

"Svůj zcela zásadní nesouhlas s takto naddimenzovanou stavbou naše městská část trpělivě opakuje již roku 2014 a bude ho uplatňovat i nadále ve všech stupních řízení. Na odporu ke stavbě mrakodrapu se Praha 4 naprosto shoduje s obyvateli. Petici proti umístění této výškové budovy podpořilo v minulosti 1850 obyvatel, kteří svůj názor nezměnili, a ani my ho měnit nebudeme. Proti rozhodnutí o umístění stavby AC Budějovická se samozřejmě odvoláme," uvedl radní Patrik Opa (ODS).

Rada městské části trvá na tom, že devatenáctipodlažní stavba AC Budějovická není zejména z hlediska své výšky v souladu s územním plánem, konkrétně s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území. To vyplývá ze znaleckých posudků, které si nechala radnice zpracovat, a rovněž z rozhodnutí magistrátního odboru stavebního řádu z 1. února 2016. Své usnesení magistrát ale letos 25. listopadu změnil. Podle představitelů radnice se tak stalo bez uvedení důvodu.

Nový dům AC Budějovická má mít pravidelný, téměř čtvercový půdorys s mírně zkoseným rohem rovnoběžně s Vyskočilovou ulicí. Vysoký má být až 72 metrů s 19 nadzemními a pěti podzemními podlažími se 70 garážovými stáními. Věžák má nabídnout až 12.000 metrů čtverečních kanceláří.

Proti stavbě se postavili před zhruba pěti lety místní obyvatelé, kteří sepsali petici, pod kterou se podepsaly asi dvě tisícovky lidí. Podle petentů přitáhne budova do Krče stovky automobilů, čímž se zhorší životní prostředí a zvýší hluk.