Komatsu potřebu bagr

Praha 4 podá žalobu proti výstavbě výškového domu u metra Budějovická

Praha 1. února (ČTK) - Radnice Prahy 4 podá správní žalobu proti výstavbě devatenáctipodlažního domu na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice. Důvodem podání žaloby je to, že magistrát navzdory protestu radnice stavbu povolil. Praha 4 nemá jinou možnost než pokusit se zvrátit toto rozhodnutí u soudu, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jiří Bigas. Vydat rozhodnutí přikázal stavebnímu úřadu Prahy 4 v listopadu 2021 magistrátní odbor stavebního řádu. Magistrát se hájil, že šlo o procesní krok k odstranění nečinnosti stavebního úřadu a magistrát neposuzoval samotnou podstatu, jakou je oprávněnost stavby. Praha 4 s tím nesouhlasila.

Podle čtvrté městské části je budova AC Budějovická plánovaná developerem Opal Real předimenzovaná, zhorší kvalitu života a dopravní situaci. Proti stavbě až 72 metrů vysokého domu už dříve sepsali petici místní obyvatelé a radnice vydala několik nesouhlasných stanovisek.

"Opakovaně poukazujeme především na fakt, že záměr developera je v rozporu s územním plánem, převyšuje sousední zástavbu a porušuje předpisy o osvětlení. Další obavy plynou z nárůstu automobilového provozu v dopravně přetížené lokalitě, a navíc se odklon dopravy do vedlejších ulic projeví negativně na bezpečnosti chodců v přilehlém okolí, kde se nacházejí bytové domy a mateřská škola," uvedl místostarosta Patrik Opa (ODS).

Rada městské části trvá na tom, že devatenáctipodlažní stavba AC Budějovická není zejména z hlediska své výšky v souladu s územním plánem, konkrétně s limity možného rozvoje ve stabilizovaném území. To vyplývá ze znaleckých posudků, které si nechala radnice zpracovat, a rovněž z rozhodnutí magistrátního odboru stavebního řádu z 1. února 2016. Své usnesení magistrát ale v listopadu 2021 změnil. Podle představitelů radnice se tak stalo bez uvedení důvodu.

Nový dům AC Budějovická má mít pravidelný, téměř čtvercový půdorys s mírně zkoseným rohem rovnoběžně s Vyskočilovou ulicí. Vysoký má být až 72 metrů s 19 nadzemními a pěti podzemními podlažími se 70 garážovými stáními. Věžák má nabídnout až 12.000 metrů čtverečních kanceláří.

Proti stavbě se postavili před zhruba pěti lety místní obyvatelé, kteří sepsali petici, pod kterou se podepsaly asi dvě tisícovky lidí. Podle petentů přitáhne budova do Krče stovky automobilů, čímž se zhorší životní prostředí a zvýší hluk.