Cime 2 kvartál 2024

Praha 3 vypíše tendr na přestavbu bývalých lázní na Dům tance

Praha (ČTK) - Radnice Prahy 3 vypíše tendr na vybudování Domu tance, který má vzniknout v nevyužívaných bývalých lázních na Žižkově. ČTK to řekl starosta městské části Michal Vronský (TOP 09), podle kterého ještě radnice před vypsáním soutěže čeká na vyjádření ministerstva kultury. Náklady na projekt budou podle dřívějších informací zhruba 276 milionů korun, 188 milionů korun má jít z evropského Národního plánu obnovy.

Rada městské části posvětila vypsání tendru koncem minulého týdne, schválení ministerstvem je podle starosty potřeba z důvodu využití evropských peněz. "V řádu dnů máme slíbené vyjádření," řekl. Dodal, že soutěž bude dvoukolová, v prvním kole se přihlásí zájemci o zakázku, ze kterých potom radnice osloví vybrané k zaslání cenové nabídky. Radnice využije takzvanou metodu design and build, při níž stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací.

Po výběru dodavatele v lednu budou následovat projekční práce a koncem příštího roku nebo začátkem roku 2025 začne stavba. Zároveň je podle Vronského nutné vše stihnout do konce roku 2025, protože to stanovují pravidla evropského Národního plánu obnovy. V případě nedodržení termínu hrozí nutnost navrácení celé dotace. Z důvodu napjatého harmonogramu radnice zvolila metodu design and build, která umožňuje přípravu projektu zkrátit.

Projekt nabídne zázemí pro tanečně-pohybové obory i spojené aktivity pro veřejnost. Počítá s vytvořením čtyř tanečních sálů od plně vybavené technologické laboratoře až po malé studio či yoga room k využití profesionály, vzdělávacími institucemi i veřejností. Centrum nabídne také kurzy, workshopy, vzdělávací semináře a další aktivity. Vzniknou takzvaný co-workingový prostor, kavárna, administrativní zázemí, dílny pro scénografy a kostyméry a optimálně i zvukové studio.

Žižkovské lázně byly v provozu od roku 1903 a byly v nich mimo jiné dva bazény a parní lázně. Následně budova sloužila k několika jiným účelům. V posledních letech je dům prázdný.