husqvarna

Praha 3 vybrala uměleckou podobu vyústění Žižkovského tunelu

Praha (ČTK) - Vyústění Žižkovského tunelu pro pěší a cyklisty propojující Karlín s Prahou 3 by v budoucnu měla obohatit umělecká instalace zahrnující světelné prvky využívající zrcadla. ČTK o tom informoval mluvčí třetí městské části Jiří Hannich s odkazem na výsledek umělecké soutěže, kterou radnice vypsala. Návrh Víta Šimka z Atelieru HRA se umístil až jako druhý, vítězný koncept autorů ze Studia Polytonal se však nakonec ukázal jako obtížně uskutečnitelný.

Problémem vítězného návrhu bylo to, že zahrnoval vodní prvky, které by bylo v daném místě velmi obtížné umístit. Alternativní řešení se najít nepodařilo. "Vítěz se nakonec rozhodl přenechat realizaci uměleckého díla autorovi, který v soutěži se svým návrhem skončil na druhém místě," uvedl radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).

Návrh, který se umístil druhý, počítá s umístěním zrcadlové stěny z leštěného plechu podél vyústění tunelu. "Zrcadlové stěny dostávají do jinak poměrně úzkého koridoru klesajícího k tunelu více světla, prostoru a dynamiky," přiblížil svůj návrh Šimek. Jeho i další soutěžní návrhy si lidé budou moci prohlédnout od 6. do 30. června na výstavě v infocentru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Peníze na uskutečnění díla chce radnice Prahy 3 získat z magistrátního programu Umění pro město, ze kterého již platila uspořádání soutěže. "Cena díla by neměla překročit částku 3,5 milionu korun," sdělil Křeček. Dodal, že dílo by se na místě mohlo objevit v první polovině příštího roku.

Praha 3 také nyní pracuje na celkové rekonstrukci Tachovského náměstí, na něž tunel ústí. Začala loni v létě a vyjít by měla na 61,3 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Dokončení prací Křeček předpokládá na přelomu letošního a příštího roku.