Komatsu potřebu bagr

Praha 3 na základě petice zrekonstruuje panelové domy

Praha 20. března (ČTK) - Praze 3 na základě petice zrekonstruuje panelové domy. Na opravy dá 130 milionů korun, které městská část spořila u bankovních institucí. Dnes zastupitelé Prahy 3 schválili využití peněz z takzvaných úložek na rekonstrukce. Podle přijatého usnesení má městská část zhotoviteli rekonstrukcí domů v ulicích Blahoslavova a Roháčova předat staveniště letos v září. Na radnici se s žádostí o provedení oprav obrátili pomocí petice obyvatelé z domů, které už několik let čekají na rekonstrukci. Petici podepsalo zhruba 430 lidí.

Panelové domy mají být dle dřívějšího rozhodnutí zařazené do privatizace, předtím je podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) sobě) nutné domy opravit. Domy jsou už teď ve špatném stavu a pokud by byty byly rozprodané, trvalo by dlouho, než by noví majitelé naspořili peníze na nutnou rekonstrukci.

Podle původního harmonogramu měly být domy v ulicích Blahoslavova a Roháčova zprivatizované do konce tohoto volebního období, tedy do letošního podzimu. Zpoždění rekonstrukcí však podle vedoucího odboru technické správy majetku a investic Martina Kadlece způsobilo to, že nutný rozsah rekonstrukcí je větší, než se původně čekalo.

Na rekonstrukce budou použity peníze, které si Praha 3 spořila u bankovních domů. "Pro městskou část je zbytečné tyto prostředky dlouhodobě udržovat na účtech ve chvíli, kdy je zapotřebí smysluplně investovat do rozsáhlých oprav panelových domů a bytového fondu, což přinese nejen zvelebení objektů, ale zajistí i příjem pro městskou část z nájmů a privatizace," uvedl místostarosta Ivan Holeček (ČSSD).