Cime 2 kvartál 2024

Praha 2 zažádala o územní rozhodnutí pro stavbu domova pro seniory

Praha 26. ledna (ČTK) - Radnice Prahy 2 zažádala o územní rozhodnutí pro výstavbu Nového domova pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou nemocí. Dokument by chtěla získat letos do léta. ČTK to dnes sdělila starostka Alexandra Udženija (ODS). Domov bude na Vinohradech na pozemku vymezeném ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická. Důvodem stavby je nedostatek míst zejména pro lidi trpící demencí. Cena by podle dřívějšího vyjádření radnice mohla být asi 495 milionů Kč a stavba začít v roce 2023.

Jakmile městská část získá územní rozhodnutí, následně požádá o stavební povolení. Současně s tím začne připravovat výběrové řízení pro výběr stavební firmy. Kdy přesně tendr na stavebníka vyhlásí, bude záležet na průběhu zmíněných úředních řízení.

Klientům domov nabídne 130 lůžek a bude jim poskytována čtyřiadvacetihodinová péče. V domě budou samostatné pokoje pro seniory, relaxační a poradenské centrum, komunitní zahrada nebo kaple. Součástí budou také hospicová lůžka a týdenní stacionář.

Provozní náklady zatím nejsou známé, podle loňského vyjádření Martiny Polanské, ředitelky Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude domov provozovat, by mohly být okolo 100 až 120 milionů korun. Nyní za svá zařízení radnice ročně vydá asi 50 milionů Kč. V novém domově bude ale větší kapacita a početnější personál, dodala tehdy Polanská.