Komatsu potřebuju Bagr

Praha 15 přes kritiku uzavře dohodu ohledně plánu výstavby bytů

Praha 8. prosince (ČTK) - Praha 15 uzavře dodatek memoranda s developerskou firmou Central Group ohledně jejího plánu postavit byty na místě sportovišť u obchodního centra Vivo! v Hostivaři. Podle dohody, kterou dnes schválili zastupitelé městské části, nebude radnice bránit změně územního plánu a investor městské části přenechá pozemky pro park, na který přispěje třemi miliony korun. Dohodu kritizovalo opoziční uskupení Patnáctka náš domov, proti výstavbě vznikla i petice místních obyvatel.

Dodatek navazuje na dřívější memorandum s developerem, aktualizovaná dohoda se nově týká rozsáhlejšího území. Central Group plánuje byty stavět na pozemcích západně a jižně od obchodního centra. Dále na jih směrem k Botiči pak má vzniknout nový park. Součástí dohody je, že po jeho vybudování firma převede pozemky na městskou část.

Dohodu i celý záměr výstavby kritizovali zastupitelé uskupení Patnáctka náš domov. Nelíbilo se jim, že má zaniknout sportovní a rekreační zóna, kde je hřiště na fotbal či hokejbal a jezdecká škola. "Zničíme kus území, zničíme sportoviště pro naše občany a vzniknou z toho investiční byty, které nám bydlení nezlevní," uvedl zastupitel Milan Ducko.

Jeho kolega Marcel Pencák dodal, že územní plán neumožňuje vybudování slibovaného parku, že se celé území nachází v ochranném pásmu přírodní památky Meandry Botiče a že připravovaný nový Metropolitní plán počítá s jeho zachováním pro rekreaci. Upozornil také na to, že proti záměru firmy Central Group vznikla petice místních obyvatel. Zastupitelský klub Patnáctka náš domov se po diskusi pokusil prosadit, aby městská část s projednávanou změnou územního plánu nutnou pro stavbu nesouhlasila, ale neúspěšně.

Místostarosta Michal Fraunterka (ODS) řekl, že součástí dohody je koordinace postupu s hlavním městem tak, aby bylo možné park vybudovat. Dodal, že v okolí Botiče by se měly nacházet jenom reteční a protipovodňová opatření. "Celé území s výjimkou asi tak jednoho procenta je ve vlastnictví soukromých osob," dodal. Místostarosta Petr Neumann (TOP 09) řekl, že připravovaná změna územního pánu je kvalitní. "Odborníci, kteří se tímto zabývali, hodnotí změnu jako velmi kladně zpracovanou," řekl.

Vládnoucí koalici tvoří zástupci stran ANO, ODS a TOP 09, kteří mají 19 mandátů v 31členném zastupitelstvu. V opozici skončil vítěz komunálních voleb, konaných v roce 2018, uskupení Patnáctka náš domov, složené z kandidátů z KDU-ČSL, Strany zelených, Pirátů a nezávislých. V Praze 15, která je na jihovýchodě hlavního města, žije zhruba 33.840 obyvatel a tvoří ji dvě katastrální území - Hostivař a Horní Měcholupy.