Komatsu potřebu bagr

Praha 12 získá zhruba 17 milionů korun za bytovou výstavbu na Kamýku

Praha (ČTK) - Radnice Prahy 12 získá dohromady zhruba 17 milionů korun za plánovanou bytovou výstavbu na Kamýku od stavební společnosti Trigema. Vyplývá to ze smlouvy s investorem, kterou schválili zastupitelé městské části. Kdy začne výstavba se zatím neví. Stavba vysokopodlažních domů ve Vosátkově ulici se dlouhodobě nelíbí části obyvatel nebo minulému vedení radnice, firma projekt proto přepracovala a zmenšila.

Na místě bývalého obchodního centra mají vzniknout objekty s devíti a patnácti patry s byty pro asi 300 lidí a podzemními garážemi. Investor má podle smlouvy přispět 12 milionů korun na kompenzaci vlivu zástavby třeba na dopravu, služby nebo klid v okolí a dále 5,28 milionu korun na vybudování nových parkovacích míst. Součástí dohody je i přestavba MŠ Větrníček a vybudování nové prodejny potravin a dalšího zboží nebo zajištění dostatečného rozšíření sortimentu stávajících obchodů.

Stavbu od společnosti Trigema a smlouvu radnice s investorem kritizují například opoziční Piráti, projekt je podle nich naddimenzovaný a znehodnocuje nejen území kolem plánované zástavby, ale taky výrazně zhoršuje kvalitu života lidí, kteří tam už bydlí. Opoziční zastupitel Michal Macek (Piráti) řekl, že nová rada nehájí zájmy občanů.

"Výstavba v okolí je nepříjemná, ale proto máme ty kontribuce, abychom od těch investorů získali finanční prostředky na to, abychom okolí těch staveb mohli upravit, aby to přineslo něco těm okolním obyvatelům," uvedl starosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS).

Minimálně po dobu výstavby by podle něj na sousedních pozemcích měla na základě smlouvy vzniknout i provizorní prodejna potravin, která zajistí dostupnost zboží pro místní, než bude projekt dokončený. Řekl, že společnost Trigema jako investor navíc plní při výstavbě i všechny zákonné podmínky.

Části obyvatel dvanácté městské části, kteří se proti výstavbě v minulosti ohradili i peticí, vadí mimo jiné výška budov. Podle původního projektu věže měly mít 18 a 14 nadzemních pater. Upravený návrh s nižším počtem pater pak podpořil v roce 2021 Institut plánování a rozvoje a souhlasné stanovisko vydal i orgán územního plánování pražského magistrátu. Kos pak řekl, že investor staví na soukromém pozemku a městská část tak nevydává žádná povolení a na zástavbu nemá zásadní vliv.

Projekt výstavby by teď měl pokračovat ve sloučeném územním a stavebním řízení. Trigema v Praze plánuje celou řadu dalších bytových projektů, do konce roku 2029 chce postavit asi 1000 nájemních bytů, a to například v Nových Butovicích, v objektu Lihovar Smíchov nebo v Karlíně za asi 13 miliard korun.