husqvarna

Praha 12 koupí objekt bývalého kulturního domu v Cholupicích

Praha 20. dubna (ČTK) - Městská část Praha 12 koupí za 19,74 milionu korun objekt bývalého kulturního domu v Cholupicích od zemědělského družstva Agrofarma, které je v likvidaci. Nákup schválilo na svém zasedání zastupitelstvo městské části. V objektu chce Praha 12 vybudovat prostory pro občanskou vybavenost. Rozhodnutí, co by v nyní nevyužívané a chátrající budově mělo konkrétně vzniknout, by mělo vzejít z participativního jednání s občany Cholupic, uvedlo vedení radnice.

"Jednou z možností (dalšího využití objektu) může být i přestavba na mateřskou školku, která v Cholupicích chybí," uvedla radní Prahy 12 Hana Jandová (TOP 09), v jejíž gesci je mimo jiné hospodaření městské části a hospodářská správa. Doplnila, že v městské čtvrti nyní nejsou rovněž prostory pro setkávání obyvatel, ordinace lékaře či obchod.

Budovu v Podchýšské ulici koupí radnice od zemědělského družstva Agrofarma za cenu stanovenou znaleckým posudkem, tedy za 19,74 milionu korun. Většina pozemků, na nichž bývalý kulturní dům stojí, je podle místostarosty Prahy 12 Jiřího Fremra (ODS) městské části. Další pozemek, na nichž je dům postaven, patří České republice. Se státem bude proto pro případnou rekonstrukci objektu a jeho další využití pro potřeby obyvatel Cholupic nutné jednat a pozemek vykoupit, dodal Fremr.

To, že chce radnice bývalý kulturní dům koupit, aniž by bylo stanoveno další využití objektu, kritizoval opoziční zastupitel Tomáš Korálek (BEZPP). Opoziční zastupitelka Lenka Vedralová (ANO) uvedla, že by současné vedení mělo případnou rekonstrukci objektu ponechat na nové vedení radnice, které vzejde z podzimních voleb. Jako důvod uvedla některé investice realizované nynější radou, jako třeba rekonstrukci Sofijského náměstí nebo vznik parku v ulici Povodňová, které Vedralová označila za nepovedené. Nákup objektu nicméně svým hlasem podpořilo 29 z 31 přítomných zastupitelů.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Radnici dvanácté městské části vede starosta Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56.617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.