Komatsu potřebu bagr

Praha 11 neschválila prodloužení práva stavby pro Areál ledových sportů

Praha 10. prosince (ČTK) - Zastupitelé Prahy 11 dnes na svém zasedání neschválili prodloužení práva stavby k městskému pozemku, na němž nyní firma AR Delta staví Areál ledových sportů (ALS). O úpravu smluvních dokumentů a prodloužení termínu dokončení stavby na konec roku 2022 požádali Prahu 11 zástupci společnosti AR Delta, kde je městská část akcionářem. Stávající smluvní dokumenty stanovují, že sportoviště musí být letos hotové, jinak může městská část od smlouvy odstoupit. Zastupitelé dnes neschválili ani prodej části akcií, které Praha 11 v AR Delta má. Akcionáři firmy AR Delta jsou jedenáctá městská část a firma ALS Investors. Oba akcionáři mají ve firmě poloviční podíl. Zastupitelstvo Prahy 11 ale v září schválilo usnesení o revizi majetkové účasti městské části na projektu. ALS, v němž má být kryté kluziště a dráhy pro curling, se nyní staví na městském pozemku u základní školy Ke Kateřinkám.

Termín dokončení stavby byl už několikrát prodloužený, jak uvedli předseda správní rady AR Delta Petr Přenosil a místopředseda správní rady AR Delta Tomáš Kučera. Důvodem podle nich tehdy bylo mimo jiné dlouhé stavební řízení. Nyní byla podle zástupců firmy důvodem nedodržení termínu dokončení sportoviště a související žádosti o prodloužení práva stavby zvláště pandemická situace a vládní opatření vůči covidu-19, které stavbu zdržely.

Pro úpravu smluvní dokumentace a související změnu termínu dokončení sportoviště hlasovalo 12 z 27 přítomných členů zastupitelstva jedenácté městské části. Svým hlasem změny podpořili zastupitelé z TOP 09 a Piráti. Proti prodloužení doby provedení stavby Arény ledových sportů do 31. prosince 2022 se vyslovili za klub ODS místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS) a za opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) zastupitel Ladislav Kos (HPP11).

Zastupitelstvo odmítlo i nabídku od ALS Investors, že část akcií městské části odkoupí. Za 30 procent podílu nabídla firma ALS Investors 24 milionů korun, jak se píše v dokumentu, který předseda představenstva ALS Investors Tomáš Kučera už dříve zaslal na radnici. S touto nabídkou nesouhlasili ani radní Prahy 11, jak vyplývá z usnesení rady z konce listopadu.

Podle místostarosty Sedekeho by měla městská část z projektu vystoupit tak, aby za své akcie získala alespoň 40 milionů korun. Tuto částku totiž Praha 11 do projektu podle něj zatím vložila. Totéž už v říjnu Sedeke navrhoval spolu se starostou Prahy 11 Jiřím Dohnalem (Piráti) a zastupitelem a předsedou klubu ANO v Praze 11 Martinem Horákem (ANO). Návrh ale tehdy neměl od zastupitelů dostatečnou podporu a nezískal potřebný počet hlasů. Kos dnes navrhl prodej polovičního podílu v AR Delta, kterým nyní Praha 11 disponuje, za 100 milionů korun. Jeho návrh ale zastupitelé rovněž neschválili.

Praha 11 je akcionářem v AR Delta od roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu, za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila akcie v AR Delta a za dalších 35 milionů korun, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě. FIrma ALS Investors letos změnila akcionářskou strukturu, jak dnes řekl Kučera. Novým investorem podle něj je investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020.