Cime 2 kvartál 2024

Praha 10 zrušila tendry na projekty dvou parkovacích domů

Praha (ČTK) - Praha 10 zrušila tendry na přípravu projektových dokumentací dvou parkovacích domů ve strašnické ulici V Olšinách a v Jahodové ulici na Zahradním Městě. Vyplývá to z usnesení rady městské části. Důvody jsou podle dřívějších vyjádření ekonomické, vedení radnice chce hledat další možnosti navýšení kapacit parkovacích stání.

"V současné době se bavíme s odborníky o možnostech navýšení parkovacích kapacit, nejen formou velkých investičních akcí," uvedl radní městské části pro dopravu Mikuláš Pobuda (ODS). Na posledním jednání zastupitelstva nevyloučil, že se radnice ke stavbě parkovacích domů vrátí, ale v nejbližší době s tím nepočítá.

Minulé vedení městské části plánovalo první třípatrový parkovací dům v ulici V Olšinách na místě stávajícího parkoviště u prodejny Billa. Podle dřívější studie měl nabídnout parkování pro 204 aut. Druhý dům s kapacitou 157 stání měl být v Jahodové ulici vedle obchodního centra a měl mít čtyři nadzemní a jedno podzemní podlaží.

Praha 10 v posledních letech vstoupila do systému parkovacích zón s odůvodněním, že je obklopena městskými částmi, kde už fungují, a parkující auta se přesouvají na její území. Modré zóny začaly v roce 2020 fungovat postupně ve Vršovicích, Strašnicích a Malešicích. Předloni lidé začali za parkování platit i na Bohdalci, v Záběhlicích a na Zahradním Městě. Podle Pobudy je radnice zatím s fungováním zón spokojena.

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí. Tvoří ji celé Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov. Od loňského listopadu městské části vládne koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), místního uskupení Vlasta a STAN s KDU-ČSL.