Komatsu potřebuju Bagr

Praha 10 plánuje namísto kulturního centra Eden postavit dům s byty

Praha 24. března (ČTK) - Radnice Prahy 10 plánuje zbourat prázdné kulturní centrum Eden a na jeho místě postavit dům s byty, společenským sálem a komunitním centrem. ČTK o tom informoval mluvčí městské části Jan Hamrník. Návrh vychází z architektonické soutěže, kterou radnice vypsala na řešení chátrající budovy a jejího okolí. Uspěly v ní architektonický ateliér ohboi a projekční společnosti JIKA-cz. Návrh počítá i s úpravami veřejných prostranství včetně přilehlé Vršovické ulice.

Bývalý kulturní dům Eden z roku 1980 je již téměř 20 let nevyužívaný a staticky je ve špatném stavu. Zástupci radnice dříve uvedli, že jeho rekonstrukce by byla z finančního i technického pohledu problematická. Nový dům s městskými nájemními byty má podle vítězného návrhu stát přímo na místě nynějšího centra, východně od budovy má vzniknout náměstí a na jihu menší park.

Úpravy se podle informací radnice budou týkat také Vršovické ulice, kde radnice počítá se zúžením dopravních pruhů a vysazením stromořadí vedle travnatého tramvajového pásu. "Jedná se o urbanistickou koncepci s jednoznačně vymezeným veřejným prostorem, vidím skvělou návaznost na stávající strukturu zástavby sídliště," uvedl místostarosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Do soutěže se přihlásilo 16 návrhů, do druhého kola, v němž účastníci své záměry rozpracovali, postoupilo šest soutěžících. Nyní bude radnice s autory jednat o finální podobě úprav, zváží i nápady týmů, které se umístily na dalších místech.

Vedení Prahy 10 připravuje také rekonstrukci přilehlé budovy radnice, která má podle odhadu vyjít 1,1 miliardy korun. Náklady chce městská část z větší části uhradit z dotace ministerstva životního prostředí a z půlmiliardové bezúročné půjčky od pražského magistrátu. Zatím není jasné, kdy se s pracemi začne, původně je chtělo vedení radnice zahájit loni, ale příprava nabrala zpoždění. Za průtahy kritizují vedení Prahy 10 opoziční TOP 09 a ANO, podle kterých povedou k výraznému prodražení.