husqvarna

Praha 1 dostala od ÚOHS pokutu 70.000 Kč za rozdělení zakázky

Brno 29. listopadu (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil radnici Prahy 1 pokutu 70.000 korun za to, že rozdělila zakázku na projektovou dokumentaci k revitalizaci takzvaného Anenského trojúhelníku u Smetanova nábřeží a rekonstrukci Anenského náměstí. Rozhodnutí zveřejněné na stránkách úřadu potvrdil i předseda ÚOHS, který zamítl podaný rozklad. Pokuta je tak pravomocná a radnice ji musí zaplatit. Reakci radnice se zatím nepodařilo ČTK zjistit.

Úřad potrestal vedení městské části za to, že v letech 2016 až 2018 uzavřelo postupně šest smluv na různé projektové práce související s revitalizací prostoru nazývaného Anenský trojúhelník a rekonstrukcí Anenského náměstí se společností TaK Architects v souhrnné hodnotě 2,588.500 korun.

Úřad konstatoval, že smlouvy týkající se projekčních prací, mimo jiné průzkumu a vypracování projektové dokumentace v různých stupních a fázích, a výkonu související inženýrské činnosti tvoří jeden funkční celek a časově spolu souvisejí. Proto měla radnice práce zadat jako jednu veřejnou zakázku v některém typu zadávacího řízení. Tím, že to neudělala a na jednotlivé části veřejné zakázky uzavřela smlouvy bez zadávacího řízení, mohla ovlivnit výběr dodavatele.

Antimonopolní úřad vydal rozhodnutí už letos v září, radnice Prahy 1 proti němu podala rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi. Ten nyní rozklad zamítl a potvrdil rozhodnutí první instance. Pokuta je tak pravomocná a městská část ji musí do dvou měsíců zaplatit. Rozhodnutí předsedy ÚOHS může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně, ta ale neodkládá povinnost zaplatit uloženou sankci.