Cime 2 kvartál 2024

Pracovní skupina MZV se zabývala specifikací budov vlastněných Ruskem v ČR

Praha 6. ledna (ČTK) - Loni v květnu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, jež se zabývala nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v České republice. Skupina se věnovala specifikaci předmětných nemovitostí, jejich právního statusu a způsobu nabytí ruskou stranou, sdělil na dotaz ČTK nyní Lipavský. Další posun ale ve věci budov, u kterých měl úřad pochybnosti o tom, zda slouží k diplomatické činnosti, zatím nenastal.

Před zhruba dvěma a půl lety ministerstvo zahraničí předalo ruské straně seznam nemovitostí vlastněných Ruskem v ČR, které považuje za sloužící diplomatické činnosti podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Na zbytek, který neslouží pro státní neobchodní účely, bude v plném rozsahu uplatněn český právní řád, uvedl Lipavský.

Ministerstvo evidovalo asi pět desítek nemovitostí. Pracovní skupina se soustřeďovala na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech.

"Ministerstvo zahraničních věcí předalo ruské straně seznam těch nemovitostí vlastněných Ruskem, které považujeme za místnosti mise podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Ruská strana totiž dříve prohlašovala, že jsou takto chráněny všechny nemovitosti, které v Česku vlastní," uvedl ministr.

Na ruský majetek, který na daném seznamu není nebo není chráněn bilaterální smlouvou, bude v plném rozsahu uplatněn český právní řád. "To znamená povinnost hradit daně spojené s nemovitostí, platit nájem za pozemky spojené s touto nemovitostí atd.," poznamenal Lipavský. Jeho resort o věci komunikuje na pracovní úrovni s ministerstvem financí, finančními úřady a příslušnými územními samosprávnými celky.

Dlouhodobě se řešila zejména otázka ruské školy v pražské Bubenči. Praha z rozhodnutí zastupitelstva vyzvala vládu, aby připravila zákon, podle něhož by bylo možné omezit vlastnické právo Ruska k budově. Lipavský loni uvedl, že problematika ruské školy je provázána s několika mezinárodními smlouvami a je potřeba dodržovat ústavní pořádek ČR.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů.