Komatsu potřebu bagr

Práce na novém obchodním centru v Blansku pokročily do další fáze

Blansko 8. března (ČTK) - Práce na novém obchodním centru na severním okraji Blanska pokročily do další fáze, zhotovitel dokončil demoliční práce a zahájil stavební. Už je jasné, jaké obchody tam budou. Blanenská radnice o tom informovala na webu. Obchodní centrum vzniká na místě zchátralých skleníků, dostavěné by mělo být letos. Dodržení termínů ale podle webu radnice komplikují potíže s nedostatkovými materiály ve stavebnictví.

Obchodní centrum v místě bývalých skleníků v ulici Poříčí staví společnost M.S. Blanenská. Smlouvu o budoucí kupní smlouvě pozemků s městem podepsala v roce 2015. Podle původních plánů mělo centrum fungovat v roce 2019. Jde však o záplavové území, při úpravě koryta toku byly použity peníze z evropských zdrojů, investor tak nejdříve musel získat souhlas Evropské investiční banky, ministerstva zemědělství a závazné stanovisko správce toku. Projekt tak nabral zpoždění. Skleníky firma začala bourat v loni v létě.

"Dokončeny jsou demoliční práce a úklid hlavní plochy. Zahájili jsme také přípravné práce pro stavební pláň, na které bude stát budoucí obchodní centrum, právě navážíme nosné vrstvy. Současně se podél řeky buduje protipovodňová stěna, která obchodní centrum, ale také staveniště ochrání před stoletou vodou. Její podzemní část tvoří masivní čtyřmetrový základ se soustavou dvou řad pilot, na něm vyroste železobetonová nadzemní stěna," popsal zástupce zhotovitele Bohumil Synek.

Během týdnů začnou vyrůstat skelety hlavních budov. První bude největší budova, v níž najde zázemí obchod s potravinami. "Půjde o obchodní dům Lidl nové generace, který doplní současnou prodejnu na Svitavské ulici. V další budově bude retailový park s nepotravinářským zbožím. Chybět zde nebude obchod s textilem, obuví, elektronikou, domácími potřebami, sportovním vybavením, potřebami pro chovatele, papírenským zbožím, nebo občerstvení. Ve třetí budově bude umístěný obchod s nábytkem doplněný skladem," vyjmenoval Synek.

M.S. Blanenská má podle něj podepsané smlouvy s firmami Datart, Super Zoo, Banquet, Makovec, BENU lékárna, Drogerie Teta, Sportissimo, TEDi, TAKKO, Deichmann, JYSK nebo Palác Food.