Komatsu potřebuju Bagr

Práce na modernizaci trati v Kladně mají začít příští rok, SŽ vypsala tendr

Kladno 7. října (ČTK) - Správa železnic (SŽ) dnes vypsala tendr na modernizaci trati Kladno - Kladno Ostrovec. Jde o část propojení mezi Prahou a Kladnem, které čeká celková obnova za 50 miliard korun. Práce v Kladně mají začít příští rok, celé propojení by mělo být dokončeno v roce 2029, v Kladně o pět let dříve. Rekonstrukce úsek Kladno - Kladno Ostrovec vyjde na zhruba čtyři miliardy korun. Novinářům to dnes v Kladně řekli ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stavebníci především rozšíří trať z jedné na dvě koleje a elektrifikují ji. Kladno je největší středočeské město, má zhruba 70.000 obyvatel. O modernizaci dráhy se mluví řadu let, urychlí to cestu do Prahy, kam řada obyvatel Kladna dojíždí za prací. Podle Svobody je proměna spojení Kladna a Prahy přes pražské letiště projektem desetiletí.

Součástí tendru Kladno - Kladno Ostrovec je i vybudování parkoviště pro 300 aut, bezbariérové přístupy, nová nástupiště a další.Modernizováno bude přes pět kilometrů trati. "Je to velice složité vzhledem k tomu, že to je přímo ve městě, součástí těchto staveb je vybudování mimoúrovňového křížení, kde to lze. Někde ještě jednáme v rámci vykoupení pozemku a věcí, které s tím souvisí," uvedl ředitel SŽ.

Projekt zahrnuje i rekonstrukci výpravní budovy ve stanici Kladno, která dostane důstojnější podobu, dodal Svoboda. Stavebníci také upraví budovy na zastávce v Ostrovci.

Z největšího středočeského města a okolních obcí denně dojíždí do metropole přes 16.000 lidí. Nyní trvá cesta vlakem z Kladna na Masarykovo nádraží téměř 40 minut, za osm let to má být méně než půl hodiny.

Celkem půjde mezi Prahou a Kladnem o deset samostatných staveb, v roce 2022 má například začít modernizace trati mezi Kladnem a Prahou Ruzyní.