husqvarna

Pozemky v Radlické, kde má vzniknout družstevní bydlení, mohou být zastavěny

Praha 8. září (ČTK) - Pozemky v pražské Radlické ulici, na kterých mají být družstevní byty, mohou být zastavěny. Změnu územního plánu, která výstavbu umožní, dnes schválili pražští zastupitelé. Dva bloky domů s až 266 byty v Praze 5 mají vyrůst na městských pozemcích jako první projekt podporovaného družstevního bydlení, který vedení metropole schválilo v tomto volebním období. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a vysokými nájmy a cenami bytů.

Magistrát letos v srpnu vypsal tendr na partnerskou firmu či jiný subjekt, se kterým vytvoří družstvo pro výstavbu bytových domů v Radlické. Partner, vybraný v soutěži, s městem založí družstvo a následně na jeho pozemcích zajistí výstavbu domů. Do družstva poté budou moci vstupovat Pražané, a získat tím byty podle magistrátu až o třetinu levněji, než je tržní cena. Třetinu bytů si nechá město a využije je pro nájemní bydlení.

Dům by měl mít hrubou podlažní plochu 20.000 metrů čtverečních a skládat se bude minimálně ze dvou bloků se samostatnými vchody. Uvnitř bude 221 až 266 bytů a jejich průměrná výměra se má pohybovat od 54 do 65 metrů čtverečních. Počítá se i s občanskou vybaveností. Náklady jsou odhadovány na 950 milionů Kč. S ohledem na vklad 25 procent z ceny bytů město na začátku do družstva vloží desítky milionů.

Zájemci o členství v družstvu budou muset mít trvalé bydliště v Praze a nebudou moci vlastnit jiné bydlení. Po vstupu do družstva budou muset hned zaplatit čtvrtinu ceny bytu, zbytek pak budou splácet jako podíl z úvěru, který si družstvo na stavbu vezme u banky. Dokončení výstavby se předpokládá v horizontu tří až čtyř let. V budoucnu chce město zahájit obdobné projekty na dalších městských pozemcích.