Komatsu potřebu bagr

Povodí vypustí od července jez v Hranicích, kvůli rozsáhlé stavbě

Olomouc 29. června (ČTK) - Povodí Moravy se chystá od července na několik měsíců vypustit vodu nad jezem v Hranicích na Přerovsku. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce jezu, který se rozšíří o třetí jezové pole. Stavba, jež začala v březnu, patří podle vodohospodářů k nejvýznamnějším stavbám komplexní protipovodňové ochrany Pobečví. Rozšíření jezu vyjde na 230 milionů korun, práce potrvají do konce příštího roku. O vypuštění jezové zdrže informuje dnes na svých stránkách Povodí Moravy.

Vypouštění jezové zdrže začne 1. července v 8:00, ukončení vodohospodáři předpokládají o šest hodin později. Nejprve se musí ustálit hladina. "Po poklesu hladiny bude nutné případné odstranění naplavených stromů v nadjezí. Úplné vyhrazení jezu potrvá pět měsíců, následně dojde k částečnému napuštění o 2,3 metru," uvedlo povodí. Na snižování hladiny budou dohlížet biologové tak, aby se zamezilo úhynu či poranění živočichů.

Podle ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka se jezová zdrž vypustí kvůli stavebním pracím plánovaným od července do listopadu. "Provedeme demolice levobřežních zdí a zahájíme přestavbu levobřežního pilíře na říční. Dojde k založení nového jezového pole, včetně nového levobřežního pilíře, levobřežních zdí, přelivné plochy, vývaru a přemostění," uvedl Václav Gargulák.

Jez vodohospodáři rozšíří o 50 procent, rozšíří také koryto nad jezem i pod ním, součástí rekonstrukce bude i vybudování tzv. rybího přechodu. Práce potrvají do konce roku 2021, informoval již dříve ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Rekonstrukce jezu má podle odborníků zvýšit ochranu před povodněmi na celém úseku Bečvy v Hranicích, nejvýrazněji se opatření projeví v úseku o délce 700 metrů mezi jezem a silničním mostem v místě přítoků Ludiny a Veličky. Tam se rozlévá voda při vysokých stavech hladiny na Bečvě. Rozšíření jezu navíc vyřeší problematický pohyb ledu v době jarního tání, doplnil Chmelař.

ftv dr