Komatsu potřebu bagr

Povodí Vltavy vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh areálu ve Strakonicích

Praha 2. ledna (ČTK) - Státní podnik Povodí Vltavy vyhlásil architektonickou soutěž o návrh nového provozního střediska ve Strakonicích. Zahájení stavby je naplánováno na rok 2025 a předpokládané náklady jsou 85 milionů Kč bez DPH. Vyplývá to z informací na webu s přehledem veřejných zakázek, jejichž zadavatelem je ministerstvo zemědělství, a v tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Uvedl, že je to poprvé v historii, kdy podnik vyhlásil architektonickou soutěž.

Cílem soutěže je najít návrh na podobu celého areálu včetně koncepce interiéru. Objekt má být rozdělen na administrativní část přístupnou i veřejnosti a služební část pouze pro zaměstnance podniku. Budova má sloužit 18 zaměstnancům.

Povodí Vltavy v zadání projektu klade velký důraz na využití alternativních zdrojů energie, jako je fotovoltaika nebo rekuperace vzduchu. "Jsme organizací, která se při výkonu svých činností řídí šetrným přístupem k ochraně životního prostředí, zaměřuje se čím dál více na využívání moderních nízkoenergetických komponentů, obnovitelných zdrojů, snižování dopadů uhlíkové stopy, tedy na odpovědný přístupe k životnímu prostředí," uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Návrhy do soutěže lze podávat do 5. dubna a vítězný návrh by měla odborná porota vybrat po Velikonocích. Podnik předpokládá, že s vítězem uzavře smlouvu v létě.

Povodí Vltavy spravuje na území 28.708 kilometrů čtverečních téměř 22.000 kilometrů vodních toků. Hospodaří se 114 vodními nádržemi, stará se o 21 plavebních komor na Vltavské vodní cestě, o 354 jezů a 21 malých vodních elektráren. Předloni státnímu podniku klesl zisk o více než 50 milionů na 24,3 milionu korun. Výnosy společnosti v roce 2021 činily 1,39 miliardy korun a proti roku 2020 se výrazně nezměnily.